GUS: przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w górę, zatrudnienie w dół

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie lekko mocniej od oczekiwań. Ponownie spadło przeciętne zatrudnienie, ale ekonomiści spodziewali się, że będzie gorzej.

Publikacja: 19.12.2024 10:06

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w listopadzie

Foto: Adobe Stock

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie o 10,5 proc. rok do roku (około 808 zł) i wyniosło 8478,26 zł brutto – podał w czwartek GUS. Średnia oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” wynosiła +10,1 proc. Dwucyfrowa dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się w Polsce (z rzadkimi wyjątkami) od 2022 r. 

Jak wyjaśnia GUS, dynamika wynagrodzeń w listopadzie była nie tylko pod wpływem podwyżek płac, ale też m.in. premii i nagród świątecznych, jubileuszowych oraz nagród z okazji Dnia Górnika. W porównaniu z październikiem, w listopadzie przeciętne wynagrodzenie urosło o ok. 162 zł.

W ujęciu realnym (tj. po uwzględnieniu inflacji 4,7 proc. r./r. w listopadzie), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło o około 5,5 proc.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Dane z sektora przedsiębiorstw obejmują „tylko” firmy zatrudniające przynajmniej dziewięć osób, niemniej są najszybszym i mimo wszystko dobrym wskaźnikiem procesów płacowych w całej gospodarce. Na wysoką, dwucyfrową dynamikę w ostatnich latach wpływały m.in. wysokie podwyżki płacy minimalnej (w 2024 r. o około 20 proc.), ale też silna presja płacowa w wyższych obszarach drabiny płacowej. Jednocześnie prognozy przewidują, że w 2025 r. to tempo będzie stopniowo, acz spadać (choćby ze względu na niższy wzrost wynagrodzenia minimalnego), zapewne bliżej 7-8 proc.

Czytaj więcej

Polacy kończą 2024 r. w gorszych nastrojach, niż go zaczęli

Oczywiście też wysokość przeciętnego wynagrodzenia (oraz dynamika jego zmian) zależy od branży oraz stanowiska. Wysokość „średniej krajowej” jest zawyżana przez najwyższe pensje, a dane z całej gospodarki narodowej wskazują, że około dwie trzecie pracowników zarabia mniej.

Jednocześnie w 2024 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie wyraźnie wolniej niż w sferze budżetowej. Dane GUS wskazują, że w tym pierwszym obszarze w pierwszych trzech kwartałach wzrost sięgał około 11,5-12,5 proc. rok do roku, w drugim około 21-25 proc.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w dół

Z czwartkowych danych GUS z sektora przedsiębiorstw wynika też, że w listopadzie ponownie – zgodnie z przewidywaniami – zanotowało spadek przeciętnego zatrudnienia w ujęciu rocznym. Wyniósł on 0,5 proc., lekko mniej od średniej prognoz w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” (-0,6 proc.). 

W listopadzie przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 mln 462,7 tys. etatów. To o ponad 53 tys. mniej niż w styczniu (6 mln 515,7 tys.). Dane GUS wskazują, że rok do roku największy ubytek etatów odnotowano w przetwórstwie przemysłowym (około 30 tys.).

Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Dane gospodarcze
Tak się obniża inflację w Rosji. Kreatywna statystyka Kremla
Dane gospodarcze
PKB Chin znów mocno rośnie. Co czeka ten kraj w 2025 roku?
Dane gospodarcze
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Dane gospodarcze
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego