Michał Knitter, wiceprezes Carsmile: Leasing duszony niepewnością związaną z sytuacją ekonomiczną

Jeśli rynek leasingowy nie zareaguje, nie odpowie na niepewność, długo nie zobaczymy na nim poprawy – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Publikacja: 26.01.2023 03:00

Michał Knitter, wiceprezes Carsmile

Michał Knitter, wiceprezes Carsmile

Foto: mat. pras.

Mówi się, że leasing to koło zamachowe gospodarki, które ją napędza. W 2022 r. to koło toczyło się nieco wolniej, lekko się zatarło.

Faktycznie zeszły rok był trudniejszy, co – zwłaszcza w jego pierwszej połowie – wynikało z problemów z dostępnością samochodów. W drugiej połowie natomiast dostępność już się nieco poprawiła, ale pojawiła się z kolei bardzo duża niepewność wśród klientów związana z sytuacją ekonomiczną. Do tego doszedł znaczący wzrost cen samochodów oraz kosztów ich finansowania w związku z podwyżkami stóp procentowych. Nowe auta zdrożały w ub.r. średnio o około 14 proc. A trzeba dodatkowo uwzględnić fakt, że większość importerów i dilerów wycofała się z rabatów. W sumie więc ceny samochodów poszły w górę o ok. 20–25 proc. Uwzględniając dodatkowo wzrost WIBOR-u, mamy podwyżkę raty za auto średnio o 40–50 proc., a w segmencie najmniejszych pojazdów przeciętnie o 60 proc. Co więcej, duża część mikroprzedsiębiorców spłaca kredyty hipoteczne. Ponieważ ich zobowiązania znacznie wzrosły, nic dziwnego, że wielu wstrzymało się z wymianą samochodu.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dane gospodarcze
Mniejsza szara strefa. Ale rynku alkoholi to nie dotyczy
Dane gospodarcze
GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze
Dane gospodarcze
Najnowsze dane z produkcji. Jest gorzej niż marcu
Dane gospodarcze
Bułgaria spóźni się o kilka miesięcy z wejściem do strefy euro. Powodem inflacja