Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.04.2016 21:00 Publikacja: 14.04.2016 21:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: Bloomberg
W marcu deflacja w Polsce według Eurostatu wyniosła 0,4 proc., a według GUS – 0,9 proc. To duża różnica, a w styczniu było to nawet 0,6 pkt proc. Jeszcze w 2015 r. największa rozbieżność wyniosła 0,3 pkt proc. Skąd one się biorą?
Jak wyjaśnia Artur Satora, rzecznik GUS, przede wszystkim z różnic w wadze poszczególnych produktów w koszyku inflacyjnym HICP (to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych dla wszystkich krajów UE) oraz CPI (który jest obliczany na potrzeby krajowe). W CPI system wag oparty jest na danych mikro z badania budżetów gospodarstw domowych sprzed roku. W HICP – na danych makro o spożyciu indywidualnym w gospodarstwach domowych ze statystyki rachunków narodowych sprzed dwóch lat.
Inflacja w maju w Polsce wyniosła 4 proc. rok do roku – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To rewiz...
W złej sytuacji rosyjskiej gospodarki, mimo opinii ekonomistów, Bank Rosji obniżył bazową stopę procentową. To j...
RPP nie będzie się spieszyć i kolejną obniżkę stóp procentowych zaordynuje dopiero po wakacjach – tak analitycy...
Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 25 pkt baz., co było zgodne z prognozami analityków.
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – to trzy główne czynniki, które należy brać pod uwagę decydując się na inwestycję w mieszkanie – czy to z myślą o przechowaniu lub wzroście wartości, czy zwrocie z najmu.
Odczyt wskaźnika PMI, mierzącego koniunkturę w chińskim przemyśle, okazał się dużo gorszy niż prognozowano. Suge...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas