Reklama
Rozwiń

Francja traci turystów

Zamachy w Paryżu i w Brukseli sprawiły, że do Francji zawitało w tym roku mniej zagranicznych turystów. Cierpi na tym głównie branża handlowa.

Publikacja: 19.06.2016 16:31

Zamachy i strajki odstraszyły turystów zagranicznych od Francji, więc ich zakupy zmalały w maju o 21 proc., podczas gdy w W. Brytanii nastąpił powrót do dodatniej tendencji (+2,6 proc.) dzięki napływowi klientów z Bliskiego Wschodu — wynika z danych firmy zajmującej się zwrotem podatku VAT, Global Blue.

Zakupy Chińczyków, na których przypada ok. 40 proc. światowego rynku artykułów luksusowych zmalały w maju o 18,7 proc., po spadku o 18,5 proc. w kwietniu i o 23 proc. w marcu. Chińczycy bardzo wyczuleni na kwestie bezpieczeństwa kupują więcej we własnym kraju, w proporcjach, które nie wyrównują spadku wydatków zagranicą. Zachęca ich to tego zmniejszona różnica cen w porównaniu z europejskimi, podatki i zaostrzone kontrole od początku kwietnia przez władze w Pekinie w ramach walki z rynkiem równoległym.

Chińczycy odsprzedający markowe artykuły luksusowe kupione w Europie są mocni karani w Chinach podatkami dochodzącymi do 30 proc. wartości.

Zakupy we Francji podlegające zwrotowi podatku VAT zmalały w maju o 7,4 proc. dzięki Japończykom, którzy po wzmocnieniu się juana zwiększyli zakupy o 45,2 proc.

Rynek artykułów luksusowych cierpi nie tylko z powodu kwestii bezpieczeństwa, także na skutek spadku przyjazdów do Hongkongu, gorszego rynku amerykańskiego po aprecjacji dolara oraz z powodu recesji w Rosji i w Bazylii. W 2015 r. wzrost tego rynku zmalał do 1,5 proc., był najmniejszy od kryzysu z 2008 r., w tym roku powinien osiągnąć koło 2 proc. — ocenia firma Bain & Co. Zakupy turystów stanowią ponad 50 proc. europejskiego rynku luksusu i ok. 35 proc. światowego.

Dane Global Blue nie uwzględniają wydatków w USA, Hongkongu i Dubaju, gdzie nie ma systemu zwrotu podatku.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe