Problemy cyberbezpieczeństwa są największym wyzwaniem współczesnego świata – podkreśliła premier Beata Szydło podczas otwarcia III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie. „Rzeczpospolita" była patronem tego wydarzenia.
Zdaniem premier Szydło polski rząd musi mieć zaplecze, które pozwoli mu kontrolować cyberprzestrzeń, i dlatego powstanie departament, którego zadaniem będzie monitorowanie takich zagrożeń. Szefem departamentu zostanie minister Paweł Szefernaker. Minister obrony Antoni Macierewicz, który był gościem obrad CYBERSEC, przypomniał z kolei, że zapadła już decyzja o utworzeniu polskich wojsk cybernetycznych, które także będą odpowiedzialne za walkę w tym środowisku. Na takie działania i stworzenie nowych struktur MON przeznaczy 2 miliardy złotych.
Trzeba reagować
Rozwiązania dotyczące problemów cyberbezpieczeństwa, jakie zadeklarowali przedstawiciele polskiego rządu, to tylko część pomysłów i projektów, jakie zostały zaprezentowane podczas odbywającego się w Krakowie forum. To jedna z pięciu najważniejszych konferencji poświęconych tej problematyce w Europie, która w tym roku odbyła się w dniach 9–10 października.
Debaty podzielono na cztery ścieżki tematyczne: Państwo, Obrona, Przyszłość i Biznes. Dyskutowano o wielu problemach, m.in. zagrożeniach dla demokracji wynikających z funkcjonowania w cyfrowym świecie, walce informacyjnej, bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej, czyli obiektów stanowiących strategiczny obszar funkcjonowania państw i społeczeństw (np. banki, szpitale, energetyka). Wśród ponad 100 prelegentów znaleźli się m.in.: minister cyfryzacji Anna Streżyńska, unijny komisarz ds. bezpieczeństwa sir Julian King, ambasador Sorin Ducaru, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa, Melissa Hathaway, były doradca ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George'a W. Busha oraz Baracka Obamy, czy Michael Chertoff, były sekretarz USA ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, a także eksperci państwowych i prywatnych korporacji.
Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki, podczas otwarcia konferencję podkreśliła, że cyberbezpieczeństwo przestało być już wyłącznie kwestią techniczną, a stało się zagadnieniem ekonomicznym i priorytetem dla bezpieczeństwa narodowego.