Rekordzistą kolejny rok z rządu okazała się Małopolska. Inflacja bije tu rekordy i jest najwyższa w Polsce już od czterech lat. Jak wynika z danych GUS, w drugim kwartale inflacja sięgnęła tam 5,6 proc. rok do roku - znacznie więcej od średniej krajowej, która wyniosła 4,5 proc.

Co wpływa na tak zawrotny skok cen w Małopolsce? Przede wszystkim wzrost opłat za mieszkanie, na które składają się wywóz śmieci, zaopatrzenie w wodę, usługi kanalizacyjne, opłaty na rzecz właścicieli, a także ceny nośników energii - głównie prądu i gazu. W drugim kwartale łącznie te opłaty zdrożały w Małopolsce aż o 7,5 proc. rok do roku. Był to najwyższy wzrost w całej Polsce, gdzie średnia wyniosła 5,1 proc.

Czytaj więcej

Drożyzna i inflacja dotarła już nawet do dyskontów

Poza rosnącymi opłatami za mieszkanie, w województwie małopolskim mocno drożeją również usługi transportowe (wzrost o 21,1 proc. rok do roku), choć wyższy wzrost cen miały pod tym względem województwa wielkopolskie i lubuskie.

Województwo małopolskie miało też jeden z najwyższych w kraju wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych - trzeba było za nie zapłacić o 2,4 proc. więcej rok do roku, przy średniej krajowej 1,6 proc.

- Koszty życia w województwie małopolskim przez ostatnie 5 lat rzeczywiście rosły szybciej niż średnio w Polsce. Jest to spowodowane trzema czynnikami. Z jednej strony w Małopolsce mocniej wzrosły opłaty związane z energią oraz utrzymaniem mieszkania. Koszty są w tym przypadku związane bezpośrednio z działaniami władz samorządowych oraz spółek komunalnych. To efekt uboczny ograniczania problemu smogu - takie działania kosztują - wyjaśnił Jakub Rybacki, analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cytowany przez Business Insider Polska.

Jak dodał, innym czynnikiem przyśpieszającym wzrost cen jest również wysoki poziom urbanizacji. - Rozbieżności między cenami i wynagrodzeniami w dużych i małych miastach są znaczne, a różnice stale rosną. Wzrost w ostatnich latach był zdecydowanie szybszy w metropoliach - zauważył ekonomista.