W sierpniu 2008 r. odnotowano spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,4 proc. W okresie styczeń – sierpień br. ich wzrost był wyższy niż przed rokiem (2,4 proc. wobec 1,6 proc.). Wzrost cen konsumpcyjnych w skali roku utrzymał się na poziomie zanotowanym przed miesiącem.
Ceny żywności obniżyły się w sierpniu br. o 1,8 proc., głównie w wyniku obniżki cen warzyw (o 15,3 proc.) i owoców (o 12,7 proc.). Niższe niż przed miesiącem były ceny serów (o 1,1 proc.), a także drobiu i cukru (po 0,8 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za masło (o 0,7 proc.) i mąkę (o 0,1 proc.). Więcej niż w lipcu br. należało zapłacić za ryż (o 3,0 proc.), wędliny (o 1,3 proc.) oraz tłuszcze roślinne (o 1,1 proc.). Droższe było mięso wieprzowe (o 1,0 proc.), a także przetwory makaronowe (o 0,5 proc.), i pieczywo (o 0,4 proc.).
Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły przeciętnie o 0,3 proc. Za wyroby tytoniowe płacono w sierpniu br. o 4,4 proc., a za napoje alkoholowe o 0,3 proc. więcej niż przed miesiącem.
W sierpniu br. ceny obuwia obniżyły się o 2,8 proc., a ceny odzieży – o 1,4 proc. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. o 0,3 proc.. W tej samej skali podrożało użytkowanie mieszkania, w tym za zaopatrywanie w wodę i usługi kanalizacyjne należało zapłacić po 0,5 proc. więcej niż w lipcu br. Nośniki energii podrożały przeciętnie o 0,5 proc., w tym opał – o 1,6 proc., a gaz ciekły – o 1,2 proc.Ceny w zakresie transportu były niższe w sierpniu br. o 0,8 proc., głównie w wyniku spadku cen paliw do prywatnych środków transportu – o 1,9 proc. Tańsze niż przed miesiącem były samochody osobowe (o 0,8 proc.). Usługi transportowe podrożały o 1,7 proc.
Dynamika inflacji i wzrostu wynagrodzeń jest troszeczkę niższa niż oczekiwano. Natomiast nie są to takie zmiany, które w jakimś zakresie zmieniałyby obraz gospodarki. Zobaczymy, co będzie się działo z produkcją, ze sprzedażą detaliczną i wtedy będziemy mogli coś więcej powiedzieć na temat tego, czy to jest objaw jakiegoś osłabienia wzrostu gospodarczego i osłabienia presji inflacyjnej