Reklama
Rozwiń

Wzrost cen hamuje dzięki tańszej żywności i ropie

Głównie dzięki taniejącym paliwom w grudniu roczny wzrost cen wyhamował z 3,7 do 3,3 proc. - Grudniowa inflacja poniżej 3,5 proc. pozwoli na obniżki - mówił w poniedziałek Dariusz Filar z jastrzębiego skrzydła RPP

Aktualizacja: 14.01.2009 15:13 Publikacja: 14.01.2009 14:04

Wzrost cen hamuje dzięki tańszej żywności i ropie

Foto: AFP

Analitycy oczekiwali minimalnie mniejszego spowolnienia wzrostu cen, do 3,4 proc. Inflacja spadła poniżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP. Względem listopada ceny spadły o 0,1 proc., zgodnie z oczekiwaniami.

Ceny żywności rosną w tempie zaledwie 3,2 proc. Proinflacyjnie wciąż mocno działają koszty utrzymania mieszkania i użytkowania energii (wzrost o 11,3 proc.)., wskutek podwyżek regulowanych cen energii elektrycznej i gazu.

Odzież i obuwie tanieją coraz bardziej (-6,8 proc.), częściowo w związku z wyprzedażami. Największy spadek widać jednak w wydatkach na transport (-6,8 proc.), a zwłaszcza na paliwa do prywatnych środków transportu (-15 proc. rocznie i -9 proc. tylko względem listopada).

[srodtytul]W styczniu stopy w dół o 50 pkt bazowych[/srodtytul]

- Oczekiwałbym, że polityka pieniężna będzie łagodzona ze względu na pojawienie się ujemnej luki popytowej – powiedział w TVN CNBC Andrzej Sławiński z RPP. Profesor dodał, że obniżka powinna być tym większa, im gorsze będą dane o grudniowej produkcji. Według niego inflacja powinna powrócić do celu (2,5 proc.) przed końcem I połowy roku.

- Oczekujemy obniżki stóp o 50 punktów bazowych, ale ryzyko jest w kierunku większego cięcia – uważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Kalisz z Banku Handlowego. - Oczekujemy obniżki o 50 punktów bazowych na tym posiedzeniu. Do końca roku główna stopa spadnie do 3,5 proc., a może nawet nieco poniżej tego poziomu. Mamy do czynienia ze stopniowym spadkiem inflacji i sądzimy, że będzie on kontynuowany (do 2,5 proc. w II kwartale).

- Głównym czynnikiem, który odpowiadał za spadek tempa inflacji, dotychczas był spadek cen paliw. A teraz będzie to osłabienie popytu krajowego i wysoka baza odniesienia - dodaje.

Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych
Dane gospodarcze
Amerykanie zaczęli mniej wydawać i więcej oszczędzać