Produkcja przemysłowa lepsza od oczekiwań

W marcu 2009 roku produkcja przemysłowa spadła o 2,0 procent w ujęciu rocznym wobec spadku o 14,6 procent w lutym po rewizji, poinformował Główny Urząd Statystyczny

Publikacja: 20.04.2009 15:03

Produkcja przemysłowa lepsza od oczekiwań

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Analitycy spodziewali się spadku produkcji o 6,5 procent.

Sezonowo wyrównana produkcja przemysłu spadła w marcu o 10,8 procent licząc rok do roku.

GUS poinformował również, że w ubiegłym miesiącu ceny produkcji przemysłowej wzrosły o 5,6 procent licząc rok do roku wobec wzrostu o 5,7 procent w lutym po korekcie.

- Polska gospodarka dobrze broni się przed spowolnieniem, powiedział w poniedziałek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Filar komentując dane o marcowej produkcji.

Jastrzębi członkowie Rady Polityki Pieniężnej Marian Noga i Dariusz Filar komentująca dane o produkcji opowiedzieli się za przerwą w cyklu redukcji stóp procentowych, z których główna wynosi 3,75 procent. Ich gołębi kolega Marian Pietrewicz powtórzył jednak swój pogląd, że koszt kredytu należy obniżyć

[ramka][b]Piotr Bujak, starszy ekonomista Banku Zachodniego WBK w Warszawie:[/b]

Dane o produkcji przemysłowej są lepsze od oczekiwań, ale nie jest to wynik, który by wskazywał na odwrócenie negatywnych tendencji w gospodarce. Trzeba pamiętać, że w marcu 2009 roku mieliśmy o 2 dni robocze więcej niż marcu roku ubiegłego i to dodało blisko 10 punktów procentowych do rocznej dynamiki produkcji.

Dane wskazują, że choć sytuacja w przemyśle w Polsce słabnie, to w porównaniu z innymi krajami regionu, sytuacja jest relatywnie dobra, bo tam spadki (dynamiki produkcji) są dużo głębsze. Dane są argumentem dla "gołębiej frakcji" w Radzie Polityki Pieniężnej".

[b]Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium SA:[/b]

Dane lepsze od oczekiwań, choć po opublikowanym na początku miesiąca wskaźniku PMI można się było spodziewać, że dane w marcu będą lepsze niż pierwotnie szacowano.

Częściowo (lepsze od oczekiwań dane) wiążą się z tym, że w marcu były 2 dni robocze więcej, patrząc na dane odsezonowane poprawa nie była aż tak wyraźna. Tak że rzeczywiste trendy w gospodarce nie są wyraźnie lepsze. Cześć wyhamowania spadku to tylko efekt statystyczny.

Patrząc na strukturę działową - wzrosły te branże, które w dużym stopniu skoncentrowane są na rynku krajowym, czyli na przykład produkcja napojów, artykułów spożywczych. Poza tym wzrosła kategoria "pozostały sprzęt transportowy", czyli mógł zostać oddany jakiś statek i z tego to wynika.

Na pewno jest to pozytywny element i wpisuje się w scenariusz, żeby Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wstrzymała się z obniżką stóp w kwietniu.[/ramka]

Kurs złotego nie zareagował na lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej. O godzinie 14.10 euro kosztowało 4,3720 złotego, wobec 4,3800 przed publikacją danych.

- Zupełnie nie było reakcji cen obligacji. Dane są lepsze od oczekiwań, mamy jednak dokładnie te same ceny, co przed opublikowaniem danych, i nie wygląda na to, żeby miały zareagować - powiedział dealer długu w Banku BPH, Piotr Żółtowski.

Analitycy spodziewali się spadku produkcji o 6,5 procent.

Sezonowo wyrównana produkcja przemysłu spadła w marcu o 10,8 procent licząc rok do roku.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem