Najnowszy odczyt wskaźnika jest najlepszym wynikiem od maja 2004 roku i trzecim najwyższym w historii badań, które rozpoczęto w czerwcu 1998 roku. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza poprawę warunków w sektorze.

- Warunki w sektorze przemysłowym poprawiły się czternasty miesiąc z rzędu – stwierdził Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej. - Wskaźniki produkcji i nowych zamówień wzrosły w wolniejszym tempie w stosunku do listopada, natomiast wskaźnik nowych zamówień eksportowych wzrósł szybciej niż w poprzednich miesiącach. Poprawił się zwłaszcza popyt w Niemczech i Europie Wschodniej. Jest to pozytywny trend, ponieważ eksport do Niemiec stanowi około 1 polskiego eksportu ogółem, a 7 proc. stanowi sprzedaż do krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

W grudniu poprawiła się także sytuacja na rynku pracy. Miesięczne dane odnośnie zatrudnienia w sektorze, publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, wskazują na podobny pozytywny trend (wzrost liczby miejsc pracy dziewiąty miesiąc z rzędu). Zarówno koszty produkcji, jak i ceny wyrobów gotowych wzrosły w grudniu w szybszym tempie, jednak tempo wzrostu cen wyrobów gotowych było znacznie większe.

- Z najnowszych wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że eksport w 2010 roku odrabia straty i po 9 miesiącach był już o 20,4 proc. wyższy niż przed rokiem – wyjaśnił Andrzej Puta, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu HSBC Bank Polska S.A - Taki wynik wskazuje na wyższe od oczekiwań tempo odbudowy jego wartości do poziomu sprzed kryzysu. Wśród rynków rozwiniętych najwyraźniejsza poprawa salda wymiany handlowej Polski nastąpiła w handlu z UE. blisko 80 proc. polskiego eksportu trafia właśnie na ten rynek. Najwyższe tempo odbudowy polskiego eksportu odnotowano w obrotach z Francją, Niemcami, Szwecją oraz Wielką Brytanią. Niemniej jednak większe znaczenie – w porównaniu z UE – ma odrabianie głębokiego spadku po stronie eksportu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej (2009 spadek obrotów handlowych o 26,3 proc. z największym wschodnim parterem handlowym Polski - Rosją).

Największa dynamika występuje obecnie po stronie eksportu do takich krajów jak Rosja, Słowacja, Węgry oraz Czechy. Z perspektywy konkretnych grup produktów eksportowych decydujący wpływ na odbudowę polskiego eksportu do poziomu sprzed kryzysu mają wyroby elektromaszynowe, głównie maszyny i urządzenia mechaniczne oraz elektryczne, które stanowią ponad 26 proc. ogólnego eksportu z naszego kraju. Drugą ważną grupą towarów eksportowych z punktu widzenia odrabiania strat są wyroby chemiczne i tworzywa sztuczne. Podobnie w Niemczech – u największego odbiorcy polskiego eksportu - przemysł chemiczny – jedna z najważniejszych gałęzi niemieckiej gospodarki – odnotował największy od 34 lat roczny przyrost produkcji.