Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 12,2 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 12,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r., po wzroście o 5,8 proc. w skali roku w styczniu, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,8 proc. - podał GUS

Publikacja: 23.03.2011 10:12

Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 12,2 proc. rdr

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Liczona w cenach stałych sprzedaż była wyższa niż przed rokiem o 8,6 proc.

Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w lutym w skali roku wzrosła średnio o 7,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 2,4 proc.

Sprzedaż liczona w cenach stałych najbardziej wzrosła w dyskontach - o ponad 33 proc, sprzętu RTV i AGD - o prawie 32 proc i farmaceutykach - o ponad 20 proc.

Spadła o 15,6 proc. wartość sprzedaży książek, prasy i w sklepach wyspecjalizowanych

Dane na temat wzrostów sprzedaży detalicznej w lutym zaskoczyły pozytywnie analityków. Spodziewali się 7 proc. nominalnego wzrostu w skali roku, a w rzeczywistości był on ponad 12 proc. Teraz zwracają uwagę na to, że po spowolnieniu dynamiki sprzedaży w styczniu Polacy wrócili do sklepów. Miesiąc temu sprzedaż detaliczna wzrosła w cenach stałych o 2,3 proc, a w cenach bieżących o 5,8 proc. -   To co wydarzyło się w styczniu to był efekt przejściowy - uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. - A to oznacza, że obawy o dłuższe spowolnienie wzrostów sprzedaży detalicznej były zbyt pesymistyczne. - tłumaczy.

Arjadiusz Krześniak, główny ekonomista Deustche Banku w Polsce zwraca uwagę na wysoki wzrost wartości zakupów dóbr trwałego użytku. Przyznaje jednak, że w wartościach wzrostu nie są uwzględnione podwyżki cen towarów. - Ale dane pokazują, że konsumenci są dość odporni na zmniejszenie dynamiki wzrostu cen, na pogarszające się nastoje i jednak zdecydowanie nie uciekają od zakupów - tłumaczy.

Piotr Kalisz, główny ekonomista City Handlowy uważa, że dane są obojętne dla rady Polityki Pieniężnej: -  Nie zmienią przekonań każdego z członków, choć mogą być bardziej akcentowane przez jastrzębi - ekonomista prognozuje, że RPP podniesie stopy procentowe już w kwietniu

OPINIE

Dane o sprzedaży są wyraźnie lepsze od oczekiwań, prognozy były w pobliżu 7 procent, więc odczyt był prawie dwukrotnie wyższy. Wydaje mi się, że wynika to z tego, że styczniowy spadek aktywności konsumentów zaciążył na nastrojach, wydawało się, że to spowolnienie sprzedaży może potrwać trochę dłużej. Jeśli kupowano towary przed Nowym Rokiem ze względu na oczekiwany wzrost cen, to można się było spodziewać, że popyt będzie osłabiony przez dłużej niż jeden miesiąc. w związku z tym te prognozy były niezbyt optymistyczne. Wniosek jest taki, że popyt konsumencki jest silniejszy i bardziej odporny na wahania cen, niż można się było podejrzewać. To informacja pozytywna dla prognoz PKB, a z punktu widzenia RPP może potęgować obawy o perspektywy inflacji, bo silny popyt konsumencki na pewno pomoże przełożyć rosnące koszty produkcji na ceny. Jest to wtedy łatwiejsze, niż gdyby popyt był słaby, a widać, że presja kosztowa na firmy jest duża, bo PPI wynosi powyżej 7 procent. W sumie to potwierdza nasze oczekiwania, że w kwietniu podwyżka stóp będzie miała miejsce mimo trochę niższych od oczekiwań danych o inflacji i płacach.

Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium

Te dane są bardzo dobre, lepsze od oczekiwań rynkowych. Odbicie w sprzedaży pojazdów mechanicznych, imponujący wzrost w grupie meble, AGD, RTV oraz wysoka sprzedaż obuwia i farmaceutyków wskazuje na silny popyt krajowy, który w tym roku będzie napędzał wzrost Produktu Krajowego Brutto. Widać, że wyhamowanie w styczniu było spowodowane przez zmiany w podatkach. Także dane o sytuacji na rynku pracy są dobre, zgodne z oczekiwaniami, a wzrost bezrobocia jest spowodowany czynnikami sezonowymi. Dane napływające w tym miesiącu z gospodarki są mieszane, ale ich długoterminowy bilans wskazuje na wzrost presji inflacyjnej, co naszym zdaniem uprawdopodabnia podwyżkę stóp w kwietniu.

Liczona w cenach stałych sprzedaż była wyższa niż przed rokiem o 8,6 proc.

Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w lutym w skali roku wzrosła średnio o 7,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 2,4 proc.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem