Największe zapotrzebowanie na inżynierów zgłasza m.in. branża informatyczna, budowlana i  chemiczna. Popyt na wykwalifikowaną kadrę rośnie wraz z rozwojem gospodarczym. Nie każdy specjalista może mieć pewność że znajdzie wymarzoną pracę.

Szanse na znalezienie zatrudnienia zwiększa najbardziej doświadczenie zawodowe – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego wśród specjalistów z branży technicznej  przez Bank Danych o Inżynierach. O tym, że doświadczenie zawodowe jest najbardziej docenianą przez pracodawców cechą kandydata, przekonanych jest ponad 60 proc. ankietowanych. Na stanowiskach szeregowych wymagane jest zazwyczaj 2-3-letnie doświadczenie, na specjalistycznych – 5-letnie, a na kierowniczych i menedżerskich 8-10-letnie. Wynika to z faktu, że pracodawcy nie chcą marnować czasu na wdrażanie osoby, której trzeba uczyć wszystkiego od podstaw.

Na drugim miejscu wśród wymienianych kwalifikacji znalazła się znajomość języków obcych. Wskazało na nią 26 proc. respondentów. Inżynierowie zdają sobie sprawę z tego, że znajomość języka powoli staje się wymogiem powszechnym i wpływa również na przyszłe zarobki i możliwości awansu.

Na trzeciej pozycji wskazywano na dyplom renomowanej uczelni. Zagłosowało na niego niecałe 5 proc. inżynierów. Dobrze jednak wiedzą o tym, że choć posiadanie dyplomu jest dużym atutem, pracodawcy przywiązują zwykle większą wagę do kierunku studiów niż do uczelni.

Na kolejnych miejscach wśród wymienianych cech i umiejętności znalazły się m.in. mobilność, gotowość do zmian, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres, odbyte kursy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że oczekiwania firm w stosunku do kandydatów różnią się  od siebie w zależności od branży i stanowiska, na które aplikujemy.

Bank Danych o Inżynierach powstał w 1992 roku i jest jedną z najstarszych firm doradztwa personalnego w Polsce.