W stosunku do poprzedniego miesiąca inflacja wzrosła o 0,1 proc. Tu oczekiwano 0,4 proc. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 0,3 proc.), edukacją (o 3,5 proc.), a także wzrost cen odzieży i obuwia (o 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 pkt proc., 0,04 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 0,6 proc.), żywności (o 0,2 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,05 pkt proc., 0,04 pkt proc. i 0,03 pkt proc.
W sierpniu inflacja wynosiła jeszcze 4,3 proc. Według ankiety "Rzeczpospolitej" analitycy prognozowali spadek we wrześniu ale średnio do poziomu 4,2 proc.
Roczne tempo wzrostu cen żywności spowolniło we wrześniu do 3,3 proc. z 4,5 proc. miesiąc wcześniej. „Wrzesień to czwarty z kolei miesiąc br., w którym obniżyły się ceny żywności (o 0,2 proc., wobec spadku o 1,6 proc. w sierpniu br.)" – podał w komunikacie GUS.
W ubiegłym miesiącu ceny odzieży i obuwia podniosły się średnio o 0,6 proc. „Koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno-letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej spowodowało, iż we wrześniu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie przeciętnie po wyższym niż w sierpniu br." – napisał GUS.
Przed rokiem ceny odzieży i obuwia podniesiono o 2,6 proc. „Efekt bazy" spowodował, że roczny wskaźnik zmian tej kategorii cen obniżył się do -2,9 proc. z -0,9 proc. w sierpniu.