"Na dalsze ograniczenie portfela zamówień ogółem wpływa bardziej znaczący niż przed miesiącem spadek portfela zarówno krajowego jak i zagranicznego. Oceny bieżącej produkcji są negatywne wobec pozytywnych w listopadzie. Prognozy wskazują na możliwość dalszego ograniczania portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za odpowiedni do zapotrzebowania. (...) Dyrektorzy planują dalsze redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć szybciej niż przewidywano przed miesiącem" - czytamy w komunikacie.
Konsumenci mają gorsze nastroje niż w listopadzie
Wyprzedający wskaźnik koniunktury konsumenckiej WWUK spadł o 5,8 pkt proc. miesiąc do miesiąca i 11,4 pkt. proc. rok do roku i ukształtował się na poziomie -37,4 pkt. proc. - podał GUS w komunikacie.
Ze wskaźników bieżących najbardziej obniżyły się oceny sytuacji ekonomicznej kraju oraz obawa o kondycję finansową swoich rodzin.
Konsumenci pytani o oceną najbliższych 12 miesięcy wskazywali na największą niepewnośc związaną z rynkiem pracy.
Na dalsze niekorzystne zmiany WWUK wpłynęły głównie, obok obniżenia ocen oczekiwanych zmian w sytuacji ekonomicznej kraju i sytuacji finansowej gospodarstw domowych, bardziej negatywne oceny oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia w kraju (o 8,6 pkt proc.). Pogorszyły się także, ale na mniejszą skalę, oceny perspektywy oszczędzania pieniędzy (spadek ocen o 2,3 pkt proc.).
Z kolei bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej BWUK w grudniu wyniósł -28,6 pkt proc.; spadł o 4,1 pkt proc. miesiąc do miesiąca i spadł o 10,6 pkt proc. w skali roku