Inflacja roczna bieżąca, czyli wskaźnik CPI rok do roku sprzed dwóch miesięcy, który był dostępny ankietowanym w momencie przeprowadzania wywiadu ankietowego, wynosiła 4,8 proc.

W zamieszczonym komentarzu NBP tłumaczy, że "choć średnia oczekiwana stopa inflacji zwiększyła się z 4,8 proc. w grudniu do 5,2 proc. w styczniu, to zarazem lekko poprawiła się struktura oczekiwań inflacyjnych. Odsetek osób zakładających, że w najbliższych 12 miesiącach ceny będą rosły szybciej niż dotychczas zmniejszył się z 31,4 proc. w grudniu do 31,0 proc. w styczniu. Wyraźniej te poprawę widać we wzroście z 12 do 15 proc. odsetka osób sądzących, że ceny będą rosły wolniej. Największa grupa, 43,5 proc., uważa, że tempo wzrostu cen pozostanie na dotychczasowym poziomie (poprzednio 44,6 proc.)."

Narodowy Bank Polski regularnie bada oczekiwania inflacyjne osób prywatnych, a także przedsiębiorców, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.