"Szybciej niż przeciętnie rosła sprzedaż w transporcie samochodowym (wzrost o 2,7 proc.), który posiada największy udział w transporcie ogółem. Po kilku miesiącach spadków odnotowano wzrost w magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 1,6 proc.). Obserwowano natomiast dalszy spadek w skali roku sprzedaży usług w transporcie kolejowym (o 1,8 proc.)" - napisano.
W okresie ośmiu miesięcy w jednostkach transportu ogółem sprzedaż usług była o 2,7 proc. wyższa niż przed rokiem.
GUS podał również, że we wrześniu ogólny klimat koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa jest oceniany mniej pesymistycznie niż przed miesiącem.
"Lepsze niż w sierpniu br., choć nadal niekorzystne, są oceny bieżącego popytu oraz sprzedaży. Przewidywania w tych obszarach wskazują na utrzymanie oczekiwanego przed miesiącem wzrostu popytu, a sprzedaż może rosnąć nieco szybciej niż prognozowano w sierpniu br. Bieżąca ocena sytuacji finansowej pozostała pesymistyczna, na poziomie zbliżonym do notowanego w sierpniu br., natomiast prognozy w tym zakresie są nieznacznie optymistyczne. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują możliwość spadku cen usług. Na podobnym poziomie, jak w sierpniu br. pozostają przewidywania dotyczące skali planowanych zwolnień pracowników" - napisano.