Polska gospodarka stabilna

Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone w rankingu największych gospodarek na świecie już w 2025 roku.

Publikacja: 28.12.2014 13:51

Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone w rankingu największych gospodarek na świecie już w 2025 roku.

Chiny wyprzedzą Stany Zjednoczone w rankingu największych gospodarek na świecie już w 2025 roku.

Foto: Bloomberg

Stanie się to trzy lata wcześniej, niż zakładano rok temu - wynika z rankingu największych gospodarek świata tradycyjnie ogłaszanego przez Centre for Economics and Business Research.

 

CEBR analizuje 30 największych gospodarek na świecie. W tej topowej 30. znajduje się także Polska. Nasz PKB został wyceniony na 545 mld dol. i nie pomogło trwałe utrzymanie wzrostu gospodarczego, tak jak rok temu Polska znajduje się na 22. miejscu. Przy tym mamy pozostać na tej pozycji do roku 2019, a o dwa miejsca do przodu awansuje dopiero w 2024,kiedy nasze PKB sięgnie 975 mld dol. W 2029 - według prognoz CEBR przekroczy bilion dolarów -, a w 2030 wyniesie 1,357 bln dol.

Tegoroczne największe zaskoczenia, to zmiany miejsc w rankingu właśnie w pierwszej 20. Zdaniem ekonomistów CEBR w mijającym roku Wielkiej Brytanii udało się wyprzedzić Francję i zając 5 . miejsce. Różnica w wycenie gospodarek tych dwóch krajów jest jednak niewielka i raczej mieści się w granicach błędu statystycznego - wynosi zaledwie miliard dolarów- 2,828 bln w przypadku Wielkiej Brytanii i 2,827 bln dla Francji.

Zaskoczeniem jest także prognoza dla szybkiego rozwoju gospodarki Indii, która ma w 2018 roku wyprzedzić brytyjską, a w 2024 wskoczyć na podium jako 3, największa gospodarka świata za USA i Chinami.

Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem jest Korea Południowa, która w 2013 roku zajmowała 15. miejsce, zaś w 2030 ma znaleźć się na miejscu 8., tuż za Niemcami.

Największy spadek, który jednak nie jest zaskoczeniem, to miejsce Rosji. Słaby rubel i niskie ceny ropy i gazu spowodowały,że ten kraj obniżył swoją pozycję w rankingu z miejsca 8 rok temu, to 10. w tym roku. Rosja ma awansować i to tylko o jedną pozycję dopiero w roku 2019 i to z powodu słabości gospodarki włoskiej.

W dalszych prognozach zaskakująco pesymistycznie rysuje się przyszłość Niemiec, którzy mają szczególnie ucierpieć z powodu spadku kursu euro.

—Zaskakujące jest jak wielką rolę odgrywa w gospodarce twarda polityka. Kraje, które dokonały inwazji na sąsiadów, tak jak zrobiła to Argentyna i Rosja, a ich liderzy posługują się agresywnymi nacjonalistyczną retoryką są ściągane na ziemię spadkiem wyników gospodarki - mówił prezes CEBR,Douglas McWilliams.Przyznał także,że wyniki rankingu pokazują pod jaką presją znalazła się gospodarka europejska i jak konsekwentnie pną się w górę Azjaci, choć ich pościg za czołem rankingu nieco spowolnił.

Przy tym jedynym krajem, jaki rokrocznie awansuje na liście jest Szwecja, gdzie gospodarka została wyraźnie ożywiona przez poprzedni rząd. — Inne gospodarki europejskie powinny wyciągnąć wnioski ze szwedzkich doświadczeń - uważa Douglas McWilliams. Tyle,że Szwecja, o jedno „oczko" nad polską znajduje się w tym roku na 21 pozycji, tak samo, jak rok temu.

Danuta Walewska

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej