Barometr Ofert Pracy, który wskazuje zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w maju znowu wzrósł. Oznacza to, że firmy zgłaszają coraz więcej wakatów. Pod koniec miesiąca było to ponad 102,7 tys. ofert pracy.
Pracownicy poszukiwani są w całym kraju, jednak liczba wakatów w największym stopniu w woj. podkarpackiego, lubelskiego i opolskiego. - W pierwszych dwóch województwach dopiero od niedawna obserwujemy silniejszy wzrost liczby ogłoszeń o zatrudnieniu. Zazwyczaj bowiem ożywienie na rynku wolnych miejsc pracy zachodzi w tych regionach wolniej i słabiej niż w centralnej i zachodniej Polsce. – tłumaczy Robert Pater, autor opracowania.
Niewiele zmieniło się na lepsze w woj. warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, a także zachodniopomorskim. - W województwach tych mamy do czynienia z dużymi problemami strukturalnymi rynku pracy. - dodaje Pater.
Firmy szukają pracowników specjalizujących się w administracji biurowej oraz obsłudze klienta. Ekonomista tłumaczy to jako konsekwencję wzrostu liczby zleceń dla przedsiębiorstw, napływających w warunkach sprzyjającej koniunktury gospodarczej. - Po znacznym spadku obserwowanym w 2013 roku powoli, lecz ustawicznie wzrasta zapotrzebowanie w branży doradztwa biznesowego oraz franczyzie. Po ubiegłorocznej stagnacji w bieżącym roku nieco wzrosła liczba ofert pracy w ubezpieczeniach. Wśród zawodów z zakresu nauk ścisłych lub inżynieryjnych w maju zwiększyło się zapotrzebowanie na nowych pracowników w budownictwie. Pomimo sezonowego wzrostu nowe ogłoszenia nie dotyczą jedynie prac o charakterze tymczasowym. Wciąż poszukiwani są informatycy. – wylicza ekonomista.
Pomimo znacznych wahań liczba wolnych miejsc pracy w administracji publicznej od połowy 2013 r. wzrasta. Poszukiwani są także pracownicy do usług zdrowia, urody i rekreacji oraz turystyki, hotelarstwa i gastronomii.