Reklama
Rozwiń

Rynek pracy drgnął nie tylko sezonowo

Rośnie liczba ogłoszeń o pracę w regionach, gdzie bezrobocie jest dokuczliwe: na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Publikacja: 10.06.2015 09:08

Rynek pracy drgnął nie tylko sezonowo

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Barometr Ofert Pracy, który wskazuje zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w maju znowu wzrósł. Oznacza to, że firmy zgłaszają coraz więcej wakatów. Pod koniec miesiąca było to ponad 102,7 tys. ofert pracy.

Pracownicy poszukiwani są w całym kraju, jednak liczba wakatów w największym stopniu w woj. podkarpackiego, lubelskiego i opolskiego. - W pierwszych dwóch województwach dopiero od niedawna obserwujemy silniejszy wzrost liczby ogłoszeń o zatrudnieniu. Zazwyczaj bowiem ożywienie na rynku wolnych miejsc pracy zachodzi w tych regionach wolniej i słabiej niż w centralnej i zachodniej Polsce. – tłumaczy Robert Pater, autor opracowania.

Niewiele zmieniło się na lepsze w woj. warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, a także zachodniopomorskim. - W województwach tych mamy do czynienia z dużymi problemami strukturalnymi rynku pracy. - dodaje Pater.

Firmy szukają pracowników specjalizujących się w administracji biurowej oraz obsłudze klienta. Ekonomista tłumaczy to jako konsekwencję wzrostu liczby zleceń dla przedsiębiorstw, napływających w warunkach sprzyjającej koniunktury gospodarczej. - Po znacznym spadku obserwowanym w 2013 roku powoli, lecz ustawicznie wzrasta zapotrzebowanie w branży doradztwa biznesowego oraz franczyzie. Po ubiegłorocznej stagnacji w bieżącym roku nieco wzrosła liczba ofert pracy w ubezpieczeniach. Wśród zawodów z zakresu nauk ścisłych lub inżynieryjnych w maju zwiększyło się zapotrzebowanie na nowych pracowników w budownictwie. Pomimo sezonowego wzrostu nowe ogłoszenia nie dotyczą jedynie prac o charakterze tymczasowym. Wciąż poszukiwani są informatycy. – wylicza ekonomista.

Pomimo znacznych wahań liczba wolnych miejsc pracy w administracji publicznej od połowy 2013 r. wzrasta. Poszukiwani są także pracownicy do usług zdrowia, urody i rekreacji oraz turystyki, hotelarstwa i gastronomii.

Wzrosła liczba ofert dla osób z niższym wykształceniem. Wśród nich najwięcej miejsc pracy utworzono w sprzedaży, w drugiej kolejności w produkcji. Co czwarta oferta dotyczy zatrudnienia sezonowego, pozostałe – trwalszego etatu. Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w Internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dane na temat ofert zbierane są ostatniego dnia każdego miesiąca. Następnie pozbawiane są czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku, jak i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych, a więc części ofert dotyczących pracy tymczasowej.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe