Międzynarodowa Agencja Energii: Rynek gazu cierpi na ogromną nadpodaż

Do końca tej dekady na światowych rynkach będzie za dużo gazu - twierdzi Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

Publikacja: 08.06.2016 12:56

Do końca tej dekady na światowych rynkach będzie za dużo gazu - twierdzi Międzynarodowa Agencja Ener

Do końca tej dekady na światowych rynkach będzie za dużo gazu - twierdzi Międzynarodowa Agencja Energii (MAE).

Foto: Bloomberg

O ile sytuacja na rynku ropy naftowej wróci do normy,czyli zbilansują się popyt i podaż już w roku 2017, o tyle gazu jest i będzie nadal zbyt dużo- wynika z raportu agencji.

Mało poważnie na tym tle wyglądają w tym kontekście rosyjskie groźby o możliwości wstrzymania, bądź zmniejszenia dostaw tego surowca. MAE , która jeszcze niedawno zapowiadała „złotą erę gazu", jako najbardziej pożądanego surowca energetycznego na rynku ,teraz po raz kolejny obniża prognozy wzrostu popytu. Według prognozy agencji opublikowanej 8 czerwca popyt na gaz wzrośnie w latach 2015-2021 jedynie o 1,5 proc, a nie o 2 proc., jak zakładano wcześniej. Powodem są z jednej strony bardzo niskie ceny węgla, a z drugiej rosnący udział energii ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza w USA i Japonii. „Mniejsze zapotrzebowanie na energię, rekordowo niskie ceny węgla i coraz rosnąca podaż energii ze źródeł odnawialnych uniemożliwiają wzrost popytu na gaz naturalny"- czytamy w raporcie MAE.

Zdaniem agencji na rynku gazu naturalnego nadpodaż potrwa przynajmniej do 2018 roku, a do zbilansowania podaży i popytu dojdzie dopiero w 2021,ponieważ na rynku pojawi się ogromna podaż gazu skroplonego, a Katar wyprzedzi Australię jako największy dostawca surowca w takiej formie.

— Gaz skropolony będzie szukał klientów przede wszystkim w Europie, bo tam jest najwięcej możliwości jego odbioru. Dlatego przed rynkiem europejskim otwiera się całkiem nowy rozdział - mówił podczas prezentacji raportu w Brukseli dyrektor generalny MAE,Fatih Birol.

Jego zdaniem sytuacja na rynku europejskim będzie miała wpływ także i na rynki pozostałe.

Teraz popyt hamuje także powrót Japończyków do energii nuklearnej, w tej sytuacji Rosjanie będą zmuszeni do obniżki cen gazu tłoczonego gazociągami.

Na rynkach światowych ceny gazu drastycznie spadły . W USA w porównaniu z rekordowymi notowaniami w 2008 roku o 71 proc. za milion BTU(brytyjskich jednostek ciepła). W Wlk Brytanii - o 39 proc. do 6,53 za milion BTU. W podobnym tempie taniał węgiel - w Europie kosztuje już tylko 2,34 dol. za milion BTU.

Według wyliczeń MAE popyt na gaz wyniesie 3,9 bln metrów sześciennych w roku 2021, o 300 mld metrów sześciennych więcej, niż w 2015. Ale będzie rosła i podaż - o 1,5 proc. rocznie, wolniej niż zakładano , bo niskie ceny spowolniły inwestycje.

Największy wzrost popytu będzie pochodził z Chin - o 9,1 proc.,chociaż ta akurat prognoza jest wyjątkowo optymistyczna, bo w 2015 roku wzrost popytu w tym kraju zwiększył się tylko o 4 proc. i był najniższy od 15 lat.

"Ale jeśli okaże się,że chiński rynek zawiedzie, rynek gazu będzie miał długą drogę do stabilizacji, a jego zrównoważenie przeciągnie się na trzecią dekadę tego wieku. Producenci gazu mogą także liczyć na „kieszenie popytowe" w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Pewnym klientem wydają się również Indie.

Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Dane gospodarcze
Wojna celna poprawia atrakcyjność Polski. Skok inwestycji
Dane gospodarcze
Gospodarka USA gwałtownie zwalnia w związku z cłami Donalda Trumpa
Dane gospodarcze
Jaka jest naprawdę inflacja w Rosji? Obywatele nie wierzą statystykom
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Dane gospodarcze
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc. Niemcy zaskoczyły
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne