Reklama
Rozwiń

GUS: Odczyt sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej rozczarowuje pomimo wypłat w ramach programu 500 plus

Choć maj był już drugim miesiącem wypłat świadczeń z programu 500+, nie znalazło to wyraźnego odzwierciedlenia w sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Mógł to jednak być efekt dwóch długich weekendów.

Aktualizacja: 17.06.2016 17:40 Publikacja: 17.06.2016 14:33

GUS: Odczyt sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej rozczarowuje pomimo wypłat w ramach programu 500 plus

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Jak podał w piątek GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w maju o 4,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,5 proc. w kwietniu. Odczyt ten okazał się wyraźnie gorszy od prognoz większości ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Przeciętnie spodziewali się oni wzrostu sprzedaży o 5,3 proc. Z odczytem niższym, niż 4,5 proc., liczyło się tylko siedmiu na 24 ankietowanych.

W ujęciu nominalnym sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,2 proc., po 3,2 proc. w kwietniu.

Produkcja przemysłowa zwiększyła się w maju o 3,5 proc., po zwyżce o 6 proc. w kwietniu. Mediana szacunków ekonomistów uczestniczących w ankiecie „Parkietu" wynosiła 4,9 proc.

Wyhamowanie wzrostu produkcji przemysłowej to częściowo efekt pogłębienia się spadku produkcji w sektorze górniczym do 15,4 proc. rok do roku, z 11,7 proc. w kwietniu. Wolniej, niż w kwietniu, rosła jednak również produkcja w przemyśle przetwórczym.

Po raz kolejny rozczarowała produkcja budowlano-montażowa, która w maju zmniejszyła się o 13,7 proc., podczas gdy ekonomiści przeciętnie spodziewali się jej spadku o 9,9 proc., po zniżce o 14,8 proc. w kwietniu.

- Na majowe wyniki gospodarki, zwłaszcza produkcję przemysłową, najwyraźniej wpływ miały dwa długie weekendy i tym samym mniejsza liczba dni roboczych, niż rok wcześniej – zauważyła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, trzecia pod względem trafności prognoz w 2015 r. w konkursie „Parkietu", „Rzeczpospolitej" i Narodowego Banku Polskiego.

W tym roku Boże Ciało przypadło wyjątkowo wcześnie, pod koniec maja. Ekonomiści mieli jednak tego świadomość, a mimo to większość z nich spodziewała się lepszych danych z gospodarki.

- W kolejnych miesiącach tempo wzrostu sektora przemysłowego powinno przyspieszać w ślad za rosnącym popytem, na który coraz większy wpływ miał będzie Program 500+. Efekty Programu widać zresztą już w szczegółowych danych dotyczących sprzedaży detalicznej – zauważyła Kurtek. W maju sprzedaż samochodów i części do nich zwiększyła się (w cenach stałych) o 14,6 proc. rok do roku, sprzedaż odzieży i obuwia o 18,6 proc., a mebli oraz sprzętu TV i AGD o 6,8 proc. Tylko ten ostatni odczyt był wyraźnie słabszy, niż w kwietniu (15,2 proc. rok do roku).

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe