Moody’s: reformy sądownictwa zaszkodzą inwestycjom

Forsowane przez rząd zmiany w sądownictwie mogą popsuć klimat inwestycyjny w Polsce – ostrzegła w poniedziałek agencja ratingowa Moody’s.

Publikacja: 31.07.2017 13:17

Moody’s: reformy sądownictwa zaszkodzą inwestycjom

Foto: 123rf.com

W ocenie analityków Moody’s, zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch z trzech ustaw dotyczących sądownictwa, nie wyeliminowało ryzyka niekorzystnych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. „Prezydent Duda zapowiedział, że wkrótce przedstawi parlamentowi nowe wersje zawetowanych ustaw. Biorąc pod uwagę to, że Duda jest blisko konserwatywnego PiS-u, a większościowy rząd jest zdeterminowany przeforsować reformy, jest prawdopodobne, że ustawy zostaną tylko nieznacznie zmienione” – napisali.

W sobotę Komisja Europejska poinformowała, że rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za naruszenie unijnych przepisów. Ma to związek z publikacją w piątek w Dzienniku Ustaw nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, jedynej z trzech reform sądownictwa podpisanej przez prezydenta. Polski rząd dostał miesiąc na skorygowanie zapisów niegodnych z unijnym prawem – głównie dotyczących różnic w wieku emerytalnym sędziów i sędzin. Jeśli tego nie zrobi, KE może Polskę pozwać do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz wnioskować o nałożenie na kraj kary pieniężnej.

Kilka dni wcześniej KE ostrzegła, że jeśli polskie władze będą nadal dążyły do wprowadzenia przepisów umożliwiające odwołanie sędziów Sądu Najwyższego – jak przewidywała jedna z ustaw odrzuconych przez Dudę - to uruchomi procedury przewidziane art. 7 Traktatu o UE. Ich skutkiem mogą być sankcje, w tym pozbawienie Polski prawa głosu w unijnych instytucjach.

Analitycy Moody’s oceniają, że zmiany w sądownictwie mogą być dla polskiej gospodarki szkodliwe właśnie dlatego, że grożą unijnymi sankcjami, ale także bezpośrednio. „Reformy sądownictwa zagrażają niezależności wymiaru sprawiedliwości i podważają zasadę trójpodziału władzy, co jest szkodliwe dla wiarygodności kredytowej kraju, bo osłabia rządy prawa i siłę polskich instytucji” – napisali.

„Pogorszenie ram instytucjonalnych osłabi zaufanie inwestorów do Polski, potencjalnie tłumiąc wzrost gospodarczy. Dodatkowo, znaczący wzrost wpływu polityków na wymiar sprawiedliwości może zwiększyć korupcję, co także podważy atrakcyjność inwestycyjną Polski” – dodali eksperci agencji ratingowej.

Reklama
Reklama

Moody’s ocenia wiarygodność kredytową Polski na A2. To szósty stopień na 21 możliwych. Tzw. perspektywa tej oceny jest stabilna, co oznacza, że agencja nie widzi dużego prawdopodobieństwa, że rating będzie wymagał w najbliższych latach zmiany.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama