Eksport spada, a nadwyżka handlowa i tak rośnie

Wartość eksportu towarowego Niemiec w czerwcu po raz pierwszy w tym roku zmalała. Ale nie uszczupliło to gigantycznej nadwyżki handlowej kraju.

Aktualizacja: 08.08.2017 21:22 Publikacja: 08.08.2017 20:25

Eksport spada, a nadwyżka handlowa i tak rośnie

Foto: Bloomberg

Zagraniczna sprzedaż niemieckich firm była w czerwcu o 2,8 proc. mniejsza niż w maju (po korekcie o czynniki sezonowe i kalendarzowe). Tak duży spadek zanotowała ostatnio w sierpniu 2015 r. Dla porównania, w maju wzrosła o 1,4 proc. W ujęciu rok do roku, eksport Niemiec wzrósł w czerwcu o 0,7 proc., po zwyżce o 14,1 proc. miesiąc wcześniej.

Opublikowane we wtorek przez niemiecki urząd statystyczny dane były wyraźnie poniżej oczekiwań ekonomistów. Mimo to nie ucieszą raczej zwolenników tezy – do której zaliczają się m.in. MFW oraz administracja Donalda Trumpa – że Niemcy powinny ograniczyć nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, czyli przede wszystkim nadwyżkę handlową. Ta ostatnia bowiem, pomimo spadku eksportu, była w czerwcu najwyższa od 10 miesięcy. Sięgnęła (po korekcie o czynniki sezonowe i kalendarzowe) 21,2 mld euro w porównaniu z 20,3 mld euro w maju. W całym II kwartale saldo zagranicznego handlu towarowego największej gospodarki Eurolandu sięgnęło 61,3 mld euro, po 59,9 mld euro w I kwartale (w wymianie towarowej z Polską Niemcy mają akurat deficyt, który od stycznia do maja wyniósł łącznie około 4 mld euro).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem