Więcej milionerów i nierówności na świecie

W miarę jak przybywa ludzi z aktywami ponad milion dolarów, rośnie też przepaść między bogatymi i biednymi. Najszybciej zjawiska te narastają w Rosji.

Publikacja: 29.09.2017 13:57

Więcej milionerów i nierówności na świecie

Foto: Fotolia.com

World Wealth Raport 2017 agencji konsultingowej Capgemini potwierdza wzrost liczby ludzi, którzy mogą swobodnie zainwestować 1 mln i więcej dolarów. W 2016 r. na świecie o 8,2 proc. zwiększyła się liczba takich osób i wyniosła 16,5 mln. W ich posiadaniu znajduje się 63,5 bln dol.

Najwięcej milionerów jest (jak co roku) w USA - 4,8 mln, w Japonii - 2,9 mln i w Niemczech - 1,3 mln. Według prognozy Capgemini do 2025 r. majątek bogaczy wzrośnie do ponad 100 bln dol.

Główna przyczyna wzrostu majątku w 2016 r. to wzrost cen surowców i hossa na giełdach. Według ankiety Capgemini w II kw tego roku ok. jednej trzeciej inwestycji najbogatszych przypadało na akcje; 27,3 proc. na gotówkę, 18 proc. na obligacje a 14 proc. na nieruchomości.

Najszybciej liczba bogatych rosła w Rosji (20 proc. przyrost w sakli roku), tu też najszybciej zwiększa się przepaść między biedą a bogactwem. Realne dochody Rosjan zmniejszyły się 5,9 proc. a liczba biedaków wzrosła o 300 tys.- sięgając 19,8 mln - wg danych oficjalnych (agencje pozarządowe mówią o 25 milionach). Wśród najbiedniejszych w Rosji 26 proc. to emeryci. Z nich 54 proc. nie stać nawet na zakup podstawowej żywności.

W skali świata też bogaci tyją najszybciej. Podczas kiedy liczba milionerów 1-5 mln dol. zwiększyła się o 7,4 proc. to najbogatszych z aktywami powyżej 30 mln dol. przybyło w minionym roku 8,3 proc.

W Europie liczba milionerów wzrosła o 7,7 proc. i wynosi 4,5 mln. Najwięcej mieszka z Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Dane gospodarcze
Polska kurczy się coraz szybciej. Jak wyjść z kryzysu demograficznego?
Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Dane gospodarcze
Wojna celna poprawia atrakcyjność Polski. Skok inwestycji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku