Reklama
Rozwiń

Delegowanie w Unii jednak na dwa lata

Batalia o pracowników delegowanych wchodzi w ostatnią fazę. Najgorszy pomysł Macrona zablokowany, ale projekt nadal jest niekorzystny dla Polski.

Aktualizacja: 18.10.2017 06:11 Publikacja: 17.10.2017 20:37

Delegowanie w Unii jednak na dwa lata

Foto: Bloomberg

Propozycja francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, by ograniczyć czas delegowania do roku, nie spotkała się z aprobatą Parlamentu Europejskiego. Komisja ds. zatrudnienia i spraw społecznych przegłosowała stanowisko w sprawie nowej dyrektywy ustalające maksymalny okres na dwa lata, czyli tak jak pierwotnie proponowała Komisja Europejska. To dobra informacja dla Polski, ale w projekcie nadal są punkty niekorzystne dla polskich firm, które wysyłają najwięcej pracowników delegowanych w UE.

Delegowanie to określone unijną dyrektywą zasady pracy osoby, która pracuje w innym kraju UE w ramach usług wykonywanych przez firmę z kraju pochodzenia. Pracodawca musi wypłacać co najmniej pensję minimalną kraju, gdzie usługa jest wykonywana. Ale składki społeczne może odprowadzać w kraju pochodzenia, co sprawia, że Polak jest bardziej atrakcyjny kosztowo niż Francuz czy Belg.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama