Jak odróżniać uchodźców od imigrantów ekonomicznych - wyrok NSA

Polskie procedury pozwalają odróżniać uchodźców od imigrantów ekonomicznych.

Aktualizacja: 25.11.2015 12:54 Publikacja: 25.11.2015 06:49

Jak odróżniać uchodźców od imigrantów ekonomicznych - wyrok NSA

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sprawie obywatela Pakistanu zadziałały prawidłowo.

Imigranci ekonomiczni i uchodźcy to dwie różne grupy, o różnych uprawnieniach. Ubieganie się o status uchodźcy często kamufluje rzeczywiste powody migracji. Dlatego celem postępowań azylowych jest ich rozróżnienie.

Obywatel Pakistanu Galab A., zatrzymany przez Straż Graniczną za to, że przebywał nielegalnie w Polsce, złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy. Na czas procedury azylowej sąd umieścił go w ośrodku dla cudzoziemców. Okazało się jednak, że Pakistańczyk już wcześniej złożył taki wniosek w Austrii.

Unijne rozporządzenie przewiduje, że osoby ubiegające się o status uchodźcy mogą złożyć taki wniosek tylko w jednym kraju, z reguły w pierwszym państwie członkowskim UE, którego granicę przekroczyły. Szef Urzędu do spraw Cudzoziemców umorzył więc postępowanie w sprawie o przyznanie przez Polskę Galabowi A. ochrony międzynarodowej i zdecydował o przekazaniu go do Austrii jako do pierwszego kraju, w którym złożył on wniosek azylowy.

Galab A. pozostał w Polsce, ponieważ zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Dowodził m.in., że przekazanie go do Austrii naruszałoby jego prawo do życie rodzinnego. Ponieważ zawarł związek małżeński z obywatelką polską, istniał obowiązek zastosowania klauzuli humanitarnej zawartej w (uchylonym) unijnym rozporządzeniu z 2003 r.

Sąd również zwrócił uwagę na tę okoliczność. Uznał jednak, że ani zmiana stanu prawnego, ani małżeństwo z obywatelką polską nie mają znaczenia dla oceny zaskarżonej decyzji. Ponieważ pierwszym państwem członkowskim, w którym obywatel Pakistanu złożył wniosek o uzyskanie ochrony międzynarodowej, była Austria, tam też powinien być on rozpatrzony.

Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrujący skargę kasacyjną cudzoziemca, przypomniał, że decyzja była zgodna z obowiązującymi poprzednio przepisami ustawy z 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, a postępowanie było prawidłowe.

Obecnie przepisy się zmieniły. W decyzji o odmowie nadania statusu uchodźcy można udzielić cudzoziemcowi zgody na pobyt tolerowany, jeżeli jest on małżonkiem obywatela polskiego.

13 lipca 2015 r. wojewoda lubuski wydał Galabowi A. zezwolenie na pobyt czasowy do 13 lipca 2018 r. Statusu uchodźcy Pakistańczyk jednak nie uzyskał. Gdzie obecnie przebywa, nie wiadomo.

Sygnatura akt: II OSK 681/14

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku