Celem inicjatywy jest m.in. dalsza poprawa warunków pobytowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i osób niepełnosprawnych oraz poszerzenie programu pedagogicznego i nauki języka polskiego.
Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej (m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, opieka zdrowotna) zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych (m.in. nauka języka polskiego, kursy informacyjne). Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od UdSC.
Czytaj także: Wnioski uchodźcze - jak są rozpatrywane
W ramach projektu prowadzone są zajęcia edukacyjno-adaptacyjne dla najmłodszych dzieci mieszkających w ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez urząd. Kursy języka polskiego zostały wzbogacone o zajęcia przygotowawczo-wyrównawcze dla dzieci mających rozpocząć naukę w szkołach. Sfinansowane zostały także bony towarowe na zakup wyprawek szkolnych. W weekendy prowadzone są natomiast zajęcia świetlicowe, w ramach których odbywają się m.in. zajęcia sportowe, artystyczne czy edukacyjne.
Planowane jest także rozszerzenie oferty zajęć językowych o kursy na terenie Warszawy, z których będą mogli korzystać cudzoziemcy mieszkający poza ośrodkami. Kursy orientacyjne dla dorosłych i dzieci zostaną dodatkowo rozbudowane o cykliczne zajęcia prowadzone w ośrodkach pobytowych, podczas których będzie można poznać najważniejsze elementy życia w Polsce.