Czy COVID-19 może powodować łuszczycę?

Nowe badania rzucają światło na to, w jaki sposób infekcja COVID-19 może nasilać, a nawet wywoływać łuszczycę.

Publikacja: 28.04.2023 23:24

Czy COVID-19 może powodować łuszczycę?

Foto: Adobe stock

Łuszczyca, choroba, której etiologia nie została jeszcze do końca poznana, ma kilka znanych czynników wyzwalających, np. stres, uraz skóry czy alergie. Zaostrzenie łuszczycy u niektórych osób mogą również powodować choroby, takie jak choćby angina. Wiele wskazuje na to, że może je również powodować COVID-19.

„Zaostrzenia łuszczycy od dawna kojarzone są z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, w szczególności z postacią łuszczycy zwaną kropelkowatą, która charakteryzuje się mnóstwem małych czerwonych, łuszczących się guzków na całym ciele” – powiedział Joel M. Gelfand, lekarz medycyny, profesor dermatologii i epidemiologii w Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii. „Okazuje się, że zakażenie COVID-19 także wiąże się z zaostrzeniami łuszczycy kropelkowatej i krostkowej, a nawet z łuszczycą, która dotyka niemal 100 proc. skóry, zwaną erytrodermią."

Izraelscy naukowcy odkryli niedawno, że pacjenci z łuszczycą są nieco bardziej zagrożeni zachorowaniem na COVID-19 (choć nie są bardziej narażeni na hospitalizację lub śmierć). Może to być spowodowane tym, że łuszczyca bywa leczona terapią immunomodulującą, co w konsekwencji może narażać pacjentów na większe ryzyko infekcji.

Jak COVID-19 może spowodować zaostrzenie łuszczycy? Badanie przeprowadzone przez Albany Medical College / Weirton Medical Center wykazało, że u osoby, u których wcześniej zdiagnozowano chorobę skóry, doszło do nieoczekiwanego zaostrzenia stanu od tygodnia do miesiąca po pozytywnym wyniku testu na obecność COVID-19. Stwierdzono również nowe przypadki łuszczycy po zakażeniu COVID-19. Naukowcy uważają, że może to być spowodowane faktem, iż COVID-19 wywołuje stan zapalny w organizmie, co negatywnie wpływa na uprzednio dobrze kontrolowaną łuszczycę. Uważają też, że możliwe są stany zapalne, związane z COVID-19, które mogą uaktywnić genetyczną skłonność do łuszczycy, co może wyjaśniać, dlaczego może się ona pojawić po raz pierwszy po pozytywnym teście na koronawirusa.

Stan zapalny w organizmie często objawia się chorobami skóry. „Infekcja wirusowa, taka jak COVID-19, może sygnalizować uwalnianie czynników prozapalnych, które mogą objawiać się wysypką” - komentuje dr Robert O. Carpenter, dyrektor ds. zdrowia w Texas A&M College of Medicine w Bryan w Teksasie.

Jakie są objawy łuszczycy związanej z COVID-19? Takie same jak w przypadku każdej postaci łuszczycy. Według Kliniki Mayo objawy te mogą być następujące:

  - niejednolite, łuszczące się, wypukłe czerwone wypryski (mogą być też fioletowe, różowe, szare, brązowe lub srebrzyste). Wysypka może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Łuszczyca może również wyglądać jak łupież;

- sucha, pękająca skóra, która czasem się łuszczy;

- swędzenie, pieczenie lub bolesność skóry.

Czy COVID-19 automatycznie pogarsza objawy wcześniej występującej łuszczycy? Niekoniecznie.

„Łuszczyca jest częstym schorzeniem, więc ludzie powinni mieć świadomość, że noworozwijająca się łuszczyca nie musi wynikać z zachorowania na COVID-19” – uważa dr Esther Freeman, dermatolog z Massachusetts General Hospital w Bostonie. "Wiemy, że wiele różnych infekcji może powodować zaostrzenie łuszczycy, więc nie jest zaskakujące, że SARS-CoV-2, podobnie jak inne infekcje, może mieć podobne skutki”.

Natomiast naukowcy są zdania, że zachorowanie na COVID-19 więcej niż jeden raz może spowodować zaostrzenie łuszczycy. „Nie znamy długoterminowych implikacji, ale wielokrotne zarażenie COVID-19 może zwiększyć ryzyko długotrwałego COVID-19, co może spowodować wiele zmian ogólnoustrojowych w organizmie” - dodaje dr Carpenter.

Badacze są zdania, że osoby chore na łuszczycę, przyjmujące leki biologiczne czy terapię immunomodulującą, powinny szczepić się przeciwko COVID- 19, by się chronić.

Czy sama łuszczyca jest potencjalnym objawem COVID-19? „Tak, ale nie znamy częstotliwości, z jaką to się dzieje, a związek przyczynowy jest trudny do ustalenia na podstawie samych opisów przypadków” – powiedział dr Gelfand. „Zazwyczaj, jeśli u pacjenta pojawia się zaostrzenie łuszczycy, szczególnie w postaci kropelkowatej, krostkowej lub erytrodermii, należy wziąć pod uwagę czynnik infekcyjny i powinno się wykonać badanie na obecność paciorkowca, a także COVID-19”.

COVID19
Potwierdzono skutki uboczne u zaszczepionych przeciwko COVID-19
COVID19
Niemcy: Powikłania u 0,00072 procent szczepionych na COVID-19
COVID19
Covid-19 wciąż nie odpuszcza. Dominuje nowy wariant
COVID19
W szpitalach w USA wracają obowiązkowe maski. Grypa i COVID atakują
COVID19
Sondaż: Czy Polacy chcą powrotu obowiązku noszenia maseczek?