W ubiegły piątek amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowały, że z danych dotyczących szczepień w systemie Vaccine Safety Datalink wynika, że szczepionka biwalentna Pfizer/BioNTech (szczepionka ukierunkowana na zwalczanie dwóch wariantów Omikron koronawirusa SARS-CoV-2) może wiązać się z większym ryzykiem udarów niedokrwiennych u osób powyżej 65. roku życia.

Z analizy dostępnych danych na temat szczepień na COVID-19 w USA wynika, że ryzyko udaru niedokrwiennego u osób powyżej 65. roku życia, które przyjęły szczepionkę biwalentną Pfizer/BioNTech, może wzrastać w pierwszych 21 dniach po otrzymaniu szczepionki.

Czytaj więcej

Szczepionka Pfizer/BioNTech zwiększa ryzyko udaru u seniorów?

"Chociaż ogół danych posiadanych obecnie wskazuje, że jest bardzo mało prawdopodobne, by sygnał z VSD (Vaccine Safety Datalink) przedstawiał rzeczywiste ryzyko kliniczne, uważamy, że jest ważne, by poinformować o tym opinię publiczną" - podały w komunikacie CDC i FDA.

Teraz Reuters, powołując się na Salmana Zarkę, stojącego na czele grupy zadaniowej walczącej z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Izraelu pisze, że w kraju tym nie potwierdzono korelacji, o której informowały CDC i FDA, "pomimo ponownego sprawdzenia wszystkich danych po komunikacie wydanym przez FDA".

389 648

Tyle osób przyjęło w Izraelu szczepionkę biwalentną Pfizer/BioNTech

W Izraelu szczepionkę biwalentną przyjęło jak dotąd 389 648 osób. Szczepionka ta jest ukierunkowana na zwalczanie subwariantów BA.4 i BA.5 wariantu Omikron.

Pfizer i BioNTech w wydanym przed tygodniem komunikacie podkreślały, że przedstawiciele tych firm są świadomi istnienia niewielkiej liczby doniesień o udarach niedokrwiennych u osób w wieku 65 lat i starszych, które przyjęły szczepionkę biwalentną.

"Ani Pfizer i BioNTech, ani CDC i FDA nie zauważyli podobnych prawidłowości w innych, licznych systemach monitorujących (efekty szczepień) w USA i na świecie i nie ma dowodów, by stwierdzić, że udar niedokrwienny jest związany z przyjęciem szczepionek na COVID-19 (Pfizer/BioNTech)" - piszą firmy w komunikacie.