Firma Moderna z siedzibą w Cambridge w stanie Massachusetts, istniejąca zaledwie od dekady, była innowatorem w technologii szczepionki mRNA, która znacznie przyspieszyła tempo opracowywania szczepionki przeciw COVID-19.
Prof. Simon: Rząd puścił epidemię na żywioł pod presją części niewykształconego społeczeństwa
Do tej pory 50-60 proc. Polaków przejawiało i przejawia zachowania prospołeczne i prozdrowotne, a więc i propatriotyczne, w sytuacji istotnego zagrożenia bytu naszej populacji, jakim jest ta niebezpieczna epidemia. (...) Reszta to albo egoiści, albo beztroskie, młode osoby, albo ludzie zmanipulowani - ocenił prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Firma BioNTech z siedzibą w Niemczech również pracowała w tej dziedzinie, współpracując z amerykańskim gigantem farmaceutycznym Pfizer.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznała zezwolenie na awaryjne zastosowanie szczepionki COVID-19 najpierw firmie Pfizer/BioNTech w grudniu 2020 r., a następnie tydzień później firmie Moderna.
Szczepionka przeciw COVID firmy Moderna – jej jedyny komercyjny produkt – przyniosła w tym roku przychody w wysokości 10,4 miliarda dolarów, podczas gdy szczepionka firmy Pfizer przyniosła około 22 miliardów dolarów.
Na początku pandemii Moderna zdecydowała, że nie będzie egzekwować swoich patentów na COVID-19, aby pomóc innym w opracowaniu własnych szczepionek, szczególnie dla krajów o niskich i średnich dochodach. Jednak w marcu 2022 roku Moderna poinformowała, że oczekuje od firm takich jak Pfizer i BioNTech poszanowania jej praw własności intelektualnej, ale nie będzie domagaćł się odszkodowania za żadną działalność przed 8 marca 2022 r.