Materiał powstał we współpracy z bankiem Pekao SA
Mechanizm podzielonej płatności (split payment) jest elementem kluczowego dla rządu Programu Zwalczania Nadużyć Podatkowych. Jego celem jest stabilizowanie wpływów z tytułu VAT, a także ograniczenie unikania płacenia tego podatku. Generalnie rozwiązanie to uszczelnia system podatkowy. Poprzez wydzielenie z przelewów przedsiębiorstw kwot VAT i lokowanie ich na specjalnych rachunkach VAT następuje uszczelnienie systemu podatkowego i zmniejszenie tzw. dziury podatkowej.
Jest to rozwiązanie dobrowolne – przedsiębiorcy będą mogli sami decydować, z którymi odbiorcami chcą się w taki sposób rozliczać. Jednak Ministerstwo Finansów chce, aby miały nim być objęte obowiązkowo wszystkie branże – nie jest wykluczone, że nastąpiłoby to już z dniem 1 stycznia 2019 roku. Takie rozwiązanie uzależnione jest od tego, jak będzie działał ten mechanizm, a także od stanowiska Komisji Europejskiej, z którą już prowadzone są rozmowy.
Zachęty do stosowania
Aby zachęcić firmy do wprowadzania split payment, ustawa wprowadza zachęty do stosowania tego mechanizmu. Przewidziano rezygnację ze stosowania podwyższonych odsetek za zaległości w VAT powstałych za okres, za który podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę podatku naliczonego, której 95 proc. wynika z faktur zapłaconych z zastosowaniem MPP (z wyłączeniem sytuacji, gdy zaległość podatkowa przekracza dwukrotność podatku naliczonego) – podaje firma doradcza Deloitte. W przypadku, gdy podatnik wraz z deklaracją złoży do urzędu skarbowego wniosek o zwrot nadwyżki podatku na swój rachunek VAT, US będzie zobowiązany do dokonania zwrotu VAT w ciągu 25 dni (bez możliwości przedłużenia terminu). Obecnie US ma na zwrot podatku 60 dni. Wreszcie na podatnika wybierającego mechanizm podzielonej płatności nie będzie nakładana sankcja VAT (do kwoty podatku naliczonego wynikającej z otrzymanej faktury zapłaconej z zastosowaniem mechanizmu), jak również nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Natomiast jeżeli podatnik skorzysta z wcześniejszej zapłaty podatku z rachunku VAT, kwota zobowiązania będzie zmniejszona o kwotę obliczoną na podstawie zaproponowanego wzoru, uzależnioną od kwoty zobowiązania, stopy referencyjnej NBP oraz terminu, w jakim zobowiązanie zostanie uregulowane.
Jak podkreśla Deloitte, Ministerstwo Finansów zakłada, że stosowanie MPP będzie stanowiło jedną z podstawowych przesłanek dochowania „należytej staranności" w weryfikacji kontrahentów.