Merkel i Macron się porozumieli: będzie budżet strefy euro

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron porozumieli się w sprawie budżetu dla krajów strefy euro. Prezydent Francji obiecał też wsparcie dla polityki azylowej niemieckiej kanclerz.

Aktualizacja: 19.06.2018 18:27 Publikacja: 19.06.2018 18:17

Merkel i Macron się porozumieli: będzie budżet strefy euro

Foto: AFP

ula

Macron i Merkel chcą rozpocząć w Europie nowy program inwestycyjny. Do tego w strukturach budżetowych UE chcą wydzielić miliardy dla krajów strefy euro. Takie ustalenia zapadły na spotkaniu przywódców w niemieckim Mesebergu.

Poza tym ma powstać Europejski Mechanizm Bezpieczeństwa jako zabezpieczenie przed kryzysem oraz oba kraje będą współpracować w zakresie reform migracyjnych.

Prezydent Francji od dawna nalegał na oddzielny budżet dla krajów strefy euro, na co nie chciała się zgodzić niemiecka kanclerz.

Po czterogodzinnym spotkaniu Angela Merkel powiedziała, że budżet strefy euro służyłby inwestycjom oraz zmniejszaniu różnic pomiędzy państwami unijnymi. Zanim jednak powstanie państwa strefy euro muszą zredukować ryzyko związane z kondycją europejskich banków.

– Można powiedzieć, że zrobiliśmy mały krok w dobrym kierunku – powiedziała kanclerz Niemiec.

Prezydent Francji uważa, że budżet strefy euro może obowiązywać już w 2021 roku i pomoże państwom strefy euro, które są "pogrążone w trudnościach". Macron podkreślił, że będzie to "prawdziwy budżet" z wydatkami i dochodami". Kanclerz Niemiec bardziej opisywała go jako „budżet inwestycyjny”. Wygląda więc na to, że ostateczna formuła nie została dopracowana. Nie wiadomo też ile pieniędzy będzie w budżecie. Macron mówił w przeszłości o setkach miliardów euro, zaś Merkel raczej o miliardach na „dolnym poziomie dwucyfrowym”.

Teraz Merkel i Macron będą przedstawiać swój pomysł innym krajom strefy euro i wspólnie negocjować warunki nowego budżetu.

Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem