Reklama
Rozwiń

Rzecznik Praw Obywatelskich pokazuje, jak walczyć z fiskusem

Zapisana w ordynacji podatkowej zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników działa. Kierując się nią, sądy orzekają przeciw fiskusowi.

Aktualizacja: 12.07.2018 21:02 Publikacja: 12.07.2018 21:00

Rzecznik Praw Obywatelskich pokazuje, jak walczyć z fiskusem

Foto: Adobe Stock

Wielu ekspertów podatkowych obawiało się, że w praktyce przepis ten będzie martwy, bo podatnikom trudno będzie go wykorzystać w sporach z fiskusem. Stało się inaczej. Sądy stają po stronie podatników, powołując się na zasadę rozstrzygania wątpliwości w przepisach na ich korzyść.

Tak było w przypadku pana Piotra. W 2000 r. razem z żoną nabył do majątku wspólnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po śmierci żony w 2009 r. stał się jedynym właścicielem mieszkania, które następnie sprzedał w 2012 r. Zdaniem pana Piotra nie pojawił się tu obowiązek zapłaty podatku dochodowego, bo sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w 2012 r. nastąpiła po upływie pięcioletniego okresu, liczonego od daty nabycia nieruchomości, tj. od 2000 r. Minister finansów miał w tej sprawie inne zdanie. Uznał, że pan Piotr dwukrotnie nabył udział w prawie własności nieruchomości: w 2000 r., gdy wraz z żoną kupił mieszkanie, a następnie w 2009 r., gdy odziedziczył jej udziały. A skoro tak, to między 2009 a 2012 r. nie minęło pięć lat wymagane do zwolnienia sprzedaży z podatku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Budżet i podatki
Rekordowy wzrost wydatków wojennych Ukrainy. Skąd Kijów weźmie pieniądze?
Budżet i podatki
Minister finansów Andrzej Domański: Wydatki Polski na misję kosmiczną zwrócą się wielokrotnie
Budżet i podatki
Minister finansów zapowiedział nowy podatek. „Około 2 mld zł do budżetu”
Budżet i podatki
Deficyt budżetowy po maju sięgnął już 108 mld zł
Budżet i podatki
Dług publiczny Polski mocno w górę. Złe dane po pierwszym kwartale