Na Wyspach stopy najwyższe od 2009 r.

Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów podwyższył w czwartek swoją główną stopę procentową z 0,5 do 0,75 proc.

Publikacja: 02.08.2018 14:47

Tym, co zaskoczyło obserwatorów brytyjskiej polityki pieniężnej, była jednomyślność członków decydentów z Banku Anglii (BoE). Wcześniej bowiem dwóch spośród dziewięciorga członków Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) sprzeciwiało się podwyżce stóp.

Bank Anglii sprowadził swoją główną stopę procentową do 0,5 proc. w następstwie globalnego kryzysu finansowego w 2009 r. W 2016 r., po referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, zdecydował się obniżyć ją do 0,25 proc., ale pod koniec ub.r. przywrócił ją do poprzedniego poziomu.

Przed decyzją BoE większość ekonomistów zakładała, że podwyżce stóp będzie towarzyszył „gołębi” komunikat, sygnalizujący, że po tym ruchu polityka pieniężna długo pozostanie bez zmian. Tak się nie stało. W opublikowanym w czwartek „Raporcie o inflacji” Bank Anglii ocenił, że „zaostrzanie polityki pieniężnej w horyzoncie prognozy (do końca 2020 r. – red.) byłoby właściwe, aby przywrócić inflację trwale do celu na poziomie 2 proc.”.

W czerwcu inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła 2,4 proc. rok do roku. Powyżej celu BoE utrzymuje się już od początku 2017 r., w dużej mierze w związku z osłabieniem funta przed referendum w sprawie Brexitu.

BoE zdecydował się na zaostrzenie polityki pieniężnej pomimo wyraźnego wyhamowania wzrostu brytyjskiej gospodarki na przełomie 2017 i 2018 r. W I kwartale br. PKB Wielkiej Brytanii zwiększył się tylko o 1,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 1,3 proc. w IV kwartale ub.r. To dwa najsłabsze odczyty od 2012 r.

Bank Anglii ocenił jednak, że spowolnienie gospodarcze jest przejściowe. Wprawdzie według jego prognoz w 2018 r. PKB Wielkiej Brytanii powiększy się tylko o 1,4 proc., ale średnio w okresie 2018-2020 r. tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 1,75 proc. A to oznacza, że będzie przewyższało długoterminowy potencjał wzrostu, który BoE ocenia na 1,5 proc.

 

Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem