Będą tak mogli zrobić zgodnie z nowymi przepisami, które zapisano w projekcie Ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw. Projekt ustawy w tej sprawie do konsultacji społecznych przedstawił Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zgodnie z proponowanymi zapisami rozszerzony ma być obszar, gdzie może zostać przeprowadzone referendum. Dotychczas tego rodzaju głosowanie mogło się odbywać jedynie na terenie gminy, a zgodnie z prezydenckim projektem referenda dotyczące samoopodatkowania będą mogły obejmować teren powiatu, a nawet województwa. Zaś do stwierdzenia ich ważności potrzeba będzie zwykła większość głosów.
Zdaniem Olgierda Dziekońskiego, Sekretarza Stanu w KPRP to bardzo dobre rozwiązanie, bo pozwala lokalnej społeczności na wprowadzenie dobrowolnego podatku, który ma służyć realizacji konkretnych zadań czy inwestycji np. budowy kanalizacji czy remontu drogi.
Prezydencki projekt zakłada także doprecyzowanie formalności związanych z realizacją wyników referendum. Dotychczas (w obecnym stanie prawnym) samorząd gminy nie musiał np. określać czasu trwania wprowadzonego w wyniku referendum samo opodatkowania. Jednak po zmianie przepisów będzie miał obowiązek to zrobić. Samorząd będzie także musiał ogłosić odpowiednie akty normatywne dotyczące realizacji konkretnych zadań (np. budowy wodociągu, drogi itp.) nie później niż trzy miesięcy od dnia ogłoszenia wyniku referendum. Jednostki samorządu terytorialnego nie będą też mogły podejmować działań sprzecznych z rozstrzygającym wynikiem referendum w terminie 2 lat od dnia ogłoszenia jego wyników.