Rosja: z budżetu zniknęło 100 miliardów rubli

Rozkradanie budżetowych pieniędzy to w Rosji stałe zjawisko. Sposobów jest wiele, a pandemia podsuwa rosyjskim złodziejom nowe pomysły defraudacji pieniędzy publicznych.

Aktualizacja: 05.11.2020 13:25 Publikacja: 05.11.2020 12:39

Rosja: z budżetu zniknęło 100 miliardów rubli

Foto: AFP

- Od początku roku rosyjskie organy ścigania wszczęły ponad 120 spraw karnych przeciwko osobom, które próbowały ukraść środki budżetowe - powiedział Jurij Czichanczin dyrektor Rosfinmonitoring (agencja nadzoru nad finansami państwowymi – red.) na konferencji Stowarzyszenia Banków Rosyjskich.

Czytaj także: Skandal w Rosji: wysoki urzędnik okradał Ermitaż

- Chodzi ok. 100 miliardów rubli (1,29 mld dol.). W wielu sprawach zapadły wyroki i skonfiskowano ponad 10 miliardów rubli - powiedział Czichanczin dodając, że informacje z banków pomagają m.in. w identyfikacji defraudowanych z budżetu pieniędzy.

Według Czichancina pojawiły się nowe schematy działania przestępców. Już nie tylko zawyżanie kosztów inwestycji za państwowe pieniądze czy wydłużanie okresu prac lub ich namnażanie. Złodzieje zaczęli podszywać się pod różne formy walki z koronawirusem oraz pod organizacje wsparcia obywateli i firm w czasie pandemii. „Dotyczy to również programów wypłaty gotówki, uchylania się od płacenia podatków i częstych prób kradzieży funduszy przyznanych przez państwo na różnego rodzaju pomoc".

- Tegoroczne dochodzenia Rosfinmonitoring umożliwiły odzyskanie 18 miliardów rubli skradzionych z budżetu federalnego. Pod specjalnym nadzorem prowadzonym wspólnie z funkcjonariuszami organów mających przeciwdziałać praniu pieniędzy, znalazły się duże projekty infrastrukturalne mające wzmocnić rozwój społeczny i gospodarczy Rosji - powiedział Czichanczin. - To jest system kontroli nad zamówieniami obronnym państwa, nad zamówieniami publicznymi". Te dwie sfery są szczególnie przeżarte korupcją. Ponieważ o przetargach i zamówieniach dla wojska decydują urzędnicy, to oni napędzają system wyciągania z budżetu bezzasadnie wysokich kwot - dodał.

Wcześniej Izba Obrachunkowa Rosji (odpowiednik polskiego NIK) oszacowała wskaźnik kradzieży pieniędzy budżetowych na znacznie niższym poziomie. Według resortu bezpośrednia defraudacja na koniec 2019 roku wyniosła 2-3 mld rubli.

Jednocześnie łączna liczba naruszeń środków budżetowych osiągnęła 804 miliardów rubli (10,35 mld dl.). Około jedna trzecia z nich to błędy księgowe, które są korygowane w toku kontroli - powiedział w styczniu szef izby Aleksiej Kudrin.

Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budżet i podatki
Czy trzeba będzie mocniej zaciskać pasa
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne