Zapaść na rynku obligacji. Polska jak Rosja, gorzej tylko w Pakistanie i Brazylii

Fala wzrostu rentowności rządowych obligacji ma wymiar globalny, dotyka kraje rozwinięte i rozwijające się. Jednak Polska należy do krajów w relatywnie najgorszej sytuacji.

Publikacja: 25.10.2022 13:46

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Radek Pietruszka

We wtorek rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych ok. godz. 13 wynosiła 8,1 proc. i była niższa niż 9 proc. odnotowane w piątek. Jednak i tak wciąż są to rekordowo wysokie poziomy od dwóch dekad.

Trwająca przecena na rynku polskiego długu nie jest wyjątkiem w skali globalnej. W zasadzie we wszystkich krajach europejskich oraz USA rentowości rosną, zwykle od początku tego roku, głównie w związku z inflacją, która stała się światowym problemem, a w efekcie – z oczekiwaniami na wzrost stóp procentowych.

Czytaj więcej

Kosztowna przecena polskiego długu

Przykładowo, rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wynosiła we wtorek (o godz. 13 naszego czasu) ok. 4,17 proc., co też jest poziomem najwyższym od 2008 r. Podobnie w Niemczech – poziom 2,244 to rekord od kryzysu finansowego, czy we Francji (a także we Włoszech, Hiszpanii, Grecji itp.). Rekordowo głęboką od co najmniej dekady przecenę rządowych obligacji można też odnotować w krajach rozwiniętych poza strefą euro – w tym Szwajcarii, Szwecji, nie mówiąc już o Wielkiej Brytanii.

Niemniej jeśli chodzi o poziom, na jakim obecnie plasuje się rentowność skarbowych papierów - jak wynika z danych podawanych przez Trading Economics - Polska należy do grona krajów w najgorszej sytuacji. We wtorek najwyższe rentowności (bez krajów afrykańskich) - powyżej 12 proc. odnotowano w takich krajach jak: Brazylia, Kolumbia i Pakistan, rentowności w przedziale 10-12 proc. – na Węgrzech, w Turcji i w Wenezueli, w przedziale 8-10 proc. (więcej niż w Polsce) – w Meksyku i w Rosji.

Czytaj więcej

Członkini RPP, Joanna Tyrowicz: Stopy trzeba podnieść powyżej oczekiwanej inflacji

Wysokie, ale niższe niż w Polsce, bo w przedziale 6-8 proc. były też we wtorek rentowności w Indiach, Indonezji, Wietnamie, Filipinach, Chile czy Islandii. Powyżej zaś 5 proc.– w Czechach, Bułgarii czy Katarze. W pozostałych krajach plasowały się we wtorek ok. godz. 13 poniżej 5 proc.

Budżet i podatki
Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem
Budżet i podatki
Szwedzka skarbówka ściągnie podatki ze szpiega. Z wypłat, które dostał od Rosji
Budżet i podatki
Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?
Budżet i podatki
Wyższa stawka VAT, czyli konieczne łatanie budżetowej dziury
Budżet i podatki
Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Koniec z zerową stawką VAT