"Rzecz W Tym" – poniedziałek, 22.02.2021 r. Prowadzi Cezary Szymanek.
- Luka w podatku VAT to jedno, a odzyskiwanie pieniędzy od mafii vatowskich to drugie. To pierwsze nieznacznie się poprawiło, a z tym drugim jest coraz gorzej – mówi Paweł Rochowicz dziennikarz "Rzeczpospolitej". Nie milkną echa reportażu "Kłamstwo vatowskie" w telewizji TVN24, w którym dziennikarze ujawnili, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 mld zł, a odzyskał zaledwie 150 mln, czyli mniej niż jeden procent kwoty. Premier Mateusz Morawiecki momentalnie zarzucił dziennikarzom, że dokonują "totalnie zafałszowanej próby zdyskredytowania polityki fiskalnej Zjednoczonej Prawicy". Tymczasem od 2015 roku rosną zaległości w podatku VAT. W 2019 r. wyniosły one prawie 94,5 miliarda złotych przy wpływach z tego tytułu na poziomie prawie 181 mld. W drugiej części programu Zuzanna Dąbrowska wspomina Jana Lityńskiego, zmarłego tragicznie działacza opozycji demokratycznej, polityka, publicystę między innymi "Rzeczpospolitej". - Janek był idealistą, może też dlatego nie zagrzał miejsca w polskiej polityce po 1989 roku – mówi Dąbrowska. I dodaje, że w tak właśnie pojmowanym świecie nie byłoby w ogóle sprawy dr Tomasza Greniucha, który dziś zrezygnował z kierowania wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w związku w związku z demonstrowanymi w przeszłości gestami nazistowskiego pozdrowienia.
Aktualizacja: 22.02.2021 16:58 Publikacja: 22.02.2021 16:45
Foto: Fot. 1 Robert Gardziński/Fotorzepa, fot. AdobeStock, fot. 3 Archiwum Instytut Pamięci Narodowej – oddział we Wrocławiu
"Rzecz W Tym" – poniedziałek, 22.02.2021 r. Prowadzi Cezary Szymanek.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: podcasty.rp.pl
Obawy przed zbyt agresywnymi podwyżkami stóp i recesją w USA przyczyniły się do silnej wyprzedaży na rynkach.
Nowe przepisy znacząco zmieniają dotychczasową ustawę regulującą te zagadnienia i poszerzają zakres podmiotów zobowiązanych do jej stosowania. Wprowadzają wiele zmian, w założeniu korzystnych dla nabywców.
Firma Hertz Systems w trzy dekady zbudowała niezwykłe kompetencje. Teraz jej nawigacja będzie montowana na pokładzie słynnych bayraktarów, a antydronowy systemem Hawk wzbudził już zainteresowanie w Ukrainie.
Coraz częściej rosyjskie elity nie kryją rozczarowania poczynaniami Kremla. Już oficjalnie przyznają się one do fiaska rządowego programu zastąpienia importu produkcją rosyjską. Zamiast niej coraz więcej jest w Rosji chińszczyzny.
Jeśli władza wyda pieniądze z emisji obligacji antyinflacyjnych, to popyt i inflacja się nie zmienią. Nie zmaleje nadpłynność sektora bankowego, więc nie wzrośnie oprocentowanie depozytów – uważa Bogusław Grabowski, były członek RPP.
Transakcje fuzji i przejęć są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki rynkowej. Są sposobem na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, przychodów czy udziału w rynku.
Chociaż spowalniająca gospodarka zmniejsza zapotrzebowanie na pracowników, to trudno liczyć na powrót rynku pracodawcy.
W 2021 roku wzrosły obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Na koniec roku morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Niepokoić może także jej wiek.
W związku z gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej po wybuchu wojny w Ukrainie Bundestag zaaprobował obniżenie w czerwcu, lipcu oraz sierpniu stawek podatkowych na paliwa, do najniższego poziomu dozwolonego przez Unię Europejską.
Ministerstwo Finansów rezygnuje z podatku na rzecz wsparcia rynku mieszkaniowego.
Odliczenie VAT metodą z rozporządzenia MF jest nieadekwatne, gdy instytucja kultury w przeważającej mierze prowadzi działalność gospodarczą.
Z podatkowego punktu widzenia, zwłaszcza na gruncie VAT, istotniejsze są skutki ekonomiczne rzeczywistych działań, niż spełnione czy nie wymogi formalne.
Dodatkowego zobowiązania w VAT nie można nakładać „z automatu”. Należy zbadać m.in., czy podatnik dochował należytej staranności oraz czy faktycznie uszczuplono podatek.
Brytyjski VAT podlegający wpłacie do urzędu skarbowego nie jest powiązany tylko z jednym konkretnym przychodem.
Opłata logistyczna naliczana w wyniku niezrealizowania określonego wolumenu zakupów wykazuje związek z czynnościami opodatkowanymi, w związku z czym od faktury wystawionej przez kontrahenta można odliczyć podatek od towarów i usług.
Od początku 2022 r. podatnicy mają możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, w ramach którego mogą operować na fakturach ustrukturyzowanych. W ramach nowego systemu elektronicznego z uwagi na jego aspekty techniczne oraz prawne, zasady naprawiania błędów i korygowania faktur uległy zmianie.
- Mateusz Morawiecki ze swoim rządem nie przewidział żadnego problemu i dużego kryzysu, który dotknął nie tylko rolnictwo, ale także wszystkich Polaków, a polityka, która nie zakłada kryzysów i ich nie przewiduje jest po prostu polityką beznadziejną - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Składkę zdrowotną dla członków zarządu z powołania wprowadził Polski Ład. Okazuje się, że ZUS surowo interpretuje nowe przepisy.
W związku z gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej po wybuchu wojny w Ukrainie Bundestag zaaprobował obniżenie w czerwcu, lipcu oraz sierpniu stawek podatkowych na paliwa, do najniższego poziomu dozwolonego przez Unię Europejską.
Teraz jest czas na polski biznes, samorządy, żeby weszły ze swoimi inwestycjami do miast ukraińskich - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
3-letni termin przedawnienia roszczenia przedsiębiorcy przeciwko konsumentowi, który nie upłynął przed 9 lipca 2018 r., kończy się ostatniego dnia roku kalendarzowego. A więc przedłużył się.
Ze względu na wysoką inflację przepisy przewidują, że poza tradycyjnym ustawowym podniesieniem minimalnego wynagrodzenia od stycznia, w lipcu powinna nastąpić także druga podwyżka. Będzie to pierwsza taka operacja w historii przepisów o minimalnym wynagrodzeniu.
Życie w Donbasie jest obecnie piekłem na ziemi - mówiła w rozmowie ze Sky News Łesia Wasylenko, ukraińska parlamentarzystka.
Kapsuła Starliner rozpoczęła podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Ma tam dotrzeć w piątek wieczorem. Kapsuła została wyniesiona przez rakietę Atlas V z Przylądka Canaveral na Florydzie.
Jan-Krzysztof Duda zajmuje drugie miejsce po pierwszym dniu rywalizacji w Superbet Rapid&Blitz Poland. Turniej otworzył Garri Kasparow.
Więcej przestrzeni wokół foteli, starannie zaprojektowany wystrój i kolorystyka, a także lepsze materiały wykończeniowe – niemieckie koleje inwestują w nowe pociągi, żeby pasażerowie czuli się jak w domu, a konkretnie w salonie.
- Nie ja go zaprosiłem, tylko do mnie przychodzą wszyscy ambasadorowie akredytowani w Polsce - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki (PO), pytany w Radiu Zet o swe spotkanie z ambasadorem Rosji w Polsce Siergiejem Andriejewem, do którego doszło w grudniu 2019 roku. Dodał, że wówczas "jeszcze o wojnie w Ukrainie nikt nie mówił".
Ciągłe podwyższanie stóp procentowych sprawia, że raty kredytów hipotecznych wciąż rosną. To problem dla sprzedających nieruchomości, gdyż coraz trudniej jest znaleźć kogoś, kto może sobie pozwolić na spłacanie kredytu. Jednak z dobrym biurem nieruchomości i w tych trudnych czasach można szybko znaleźć kupca lub mieszkanie do kupienia. Oto najlepsze biura nieruchomości w Warszawie.
Unijna biurokracja dopadła przewoźników samochodów lekkich. Do tej pory nie podlegali pod rygory ustawy o transporcie drogowym, ale 21 maja kończy się czas beztroski.
W kwietniu do Hiszpanii przyleciało prawie 7 milionów pasażerów. To już tylko o niecałe 15 procent mniej niż w 2019 roku. Większość, bo 60 procent, wybrała przy tym jako środek transportu tanią linię lotniczą.
Zmarły grecki kompozytor Vangelis przez lata współpracował z popularnym u nas Demisem Roussosem. Razem się wypromowali.
"Ponad 200 lat neutralności, która gwarantowała bezpieczeństwo królestwa (Szwecji) i jego pomyślność, są już historią" - napisała na swoim kanale w serwisie Telegram rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Są tacy, którzy bardziej rozumieją tę wrażliwość flanki wschodniej, są tacy, którzy zwracają uwagę na inne zagrożenia i wyzwania - mówił w rozmowie z TVP1 wiceszef MSZ, Marcin Przydacz pytany o to, jak blisko jest Polska decyzji, jeśli chodzi o stałe bazy NATO w Polsce.
Cała Europa zmaga się z bardzo wysoką inflacją – w Niemczech wzrost cen jest najwyższy od 40 lat. Jednak problemy zachodniej Europy są nieporównywalnie mniejsze niż naszej części kontynentu. Czemu w krajach umownego "Trójmorza" inflacja jest taka wysoka, a we Francji nie przekracza 5 proc.?
Mała ilość stacji szybkiego ładowania to wciąż problem dla rozwoju elektromobilności. Sytuacja nieco się poprawi, bo w budowie jest 650 stacji o mocy powyżej 100 kW, które będą miały 1,3 tys. punktów ładowania.
Dane w karcie ewidencyjnej zabytku nie mogą opierać się na ogólnych i niesprawdzonych informacjach.
Zasadne byłoby przemyślenie skutków nowelizacji prawa upadłościowego z 2019 r. i przynajmniej częściowy powrót do wcześniejszych regulacji dotyczących tzw. pre-packu.
Czekamy na uchwałę poszerzonego składu Sądu Najwyższego, która może mieć poważne skutki gospodarcze. Dowiemy się, czy sędziowie potwierdzą, że nie ma podstaw do traktowania lasu jako rzeczy wyłączonej z obrotu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas