To ostatni dzwonek, bo – jak pisaliśmy w „Rz” – wiosną zaczynają się konkursy na członków rad nadzorczych największych spółek z udziałem Skarbu Państwa. W PGNiG postępowanie kwalifikacyjne już trwa.
Projekt nowej ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa, przyjęty przez rząd w listopadzie, wprowadza nowe reguły doboru kadr w najważniejszych polskich firmach z państwowym udziałem (ma ich być ok. 20 ). Członków ich rad nadzorczych będzie rekomendować dziesięcioosobowy Komitet Nominacyjny powoływany przez premiera, ich wynagrodzenia nie będą podlegać ograniczeniom ustawy kominowej. Komitet Nominacyjny może stanąć przed dylematem: czy czekać z wprowadzaniem nowych zasad nadzoru właścicielskiego kolejne trzy lata kadencji rad, czy niezależnie od wyników konkursu wybierać członków rad nadzorczych wcześniej, już według nowych reguł.
– Czekam na sygnał od marszałka Sejmu, żeby wprowadzić projekt pod obrady w pierwszych dniach stycznia – mówi „Rz” Tadeusz Aziewicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Skarbu. – Od razu powołamy podkomisję, bo to duży projekt i jest do niego dużo pytań, m.in. związanych z firmą Polska Żegluga Morska, która chce pozostać przedsiębiorstwem państwowym niepodlegającym komercjalizacji. Jest szansa, że ustawa wejdzie w życie 1 marca, wyprzedzając sezon walnych zgromadzeń w spółkach.
Listę firm, których rady nadzorcze będą wybierane przez Komitet Nominacyjny, przygotowuje resort skarbu. Mogą na nią trafić m.in. PKN Orlen, KGHM, PKO BP, PGNiG, PGE, Tauron, Grupa Lotos, spółki węglowe i infrastrukturalne uznawane za strategiczne, takie jak PERN, Gaz-System, PSE Operator. Projekt przekazuje ministrowi skarbu nadzór nad wszystkimi spółkami przeznaczonymi do prywatyzacji.