Z badania na grupie 1070 Polaków powyżej 15. roku życia wynika, że 67 proc. z nich chce, by duże spółki Skarbu Państwa, m.in. PZU, KGHM, Orlen czy spółki węglowe, zostały pod kontrolą państwa. Tylko 16 proc. opowiada się za ich pełną prywatyzacją. Zdania w tej sprawie nie ma 17 proc. respondentów.
Autorzy badania podkreślają, że oceny ws. prywatyzacji strategicznych spółek nie zależą od płci ani wykształcenia. Dodają jednak, że przeciw prywatyzacji opowiadają się częściej osoby starsze
– 79 proc. w grupie wiekowej powyżej 59 lat. Za to co drugi respondent w wieku 15 – 24 lata opowiedział się za pozostawieniem kontroli państwa w tych firmach.
Wyniki ankiety powinny ucieszyć autorów ustawy o zasadach wykonania niektórych uprawnień Skarbu Państwa. Wprowadza ona nową kategorię – spółek kluczowych. Ma ich być 20 – 25. Członków ich rad nadzorczych ma rekomendować Komitet Nominacyjny. Spółki te mają być wyjęte spod ustawy kominowej.
Zwolennicy prywatyzacji dużych spółek skarbu chcą, by rząd pilnie zrobił to do końca. Argumentują, że wpływy z ich sprzedaży zmniejszą deficyt budżetowy, a spółki będą lepiej zarządzane.