Mechanizm korekty to procedura uruchamiana w momencie znaczącego przekroczenia rocznego deficytu strukturalnego MTO (o więcej niż 0,5 pkt proc.) lub odchylenia od ścieżki dostosowania. Scenariusz działań, które państwo sygnatariusz paktu fiskalnego musi w takiej sytuacji podjąć, powinien być określony w krajowych przepisach. W komunikacie Komisja precyzuje, w jaki sposób wyobraża sobie ich kształt i wdrożenie, wskazując siedem istotnych zasad.

Najważniejsza reguła brzmi: mechanizmu korekty nie można zmieniać w drodze zwykłej ustawy. To znaczący krok naprzód – w pakcie fiskalnym ograniczono się jedynie do stwierdzenia, że powinien on zostać potwierdzony raczej na poziomie konstytucji, ale w praktyce sygnatariuszom pozostawiono wolną rękę. Eksperci z niemieckiego ośrodka Centrum für Europäische Politik zaostrzenie wymagań w tym zakresie chwalą – ich zdaniem zwiększy to efektywność mechanizmów.

Inne zasady wymienione w komunikacie dotyczą m.in. zakresu i harmonogramu korekty fiskalnej. Komisja chce, by sygnatariusze, którzy zanotują znaczące odchylenie od ścieżki dostosowania, mimo to osiągnęli zakładany poziom MTO w pierwotnie przewidywanym okresie, a zakres korekty został określony już przy wdrażaniu mechanizmu do krajowego systemu prawnego. – To rozwiązanie słuszne, inaczej sygnatariusze dawaliby sobie zbyt wiele czasu na powrót do założonego poziomu MTO – komentuje CEP.

Pełna wersja analizy dostępna jest na stronie Fundacji FOR www.for.org.pl

Piotr Stolarczyk, ekspert FOR wykładowca Uczelni Łazarskiego

Pakt fiskalny nakłada na sygnatariuszy obowiązek włączenia do prawodawstwa krajowego zapisów gwarantujących prowadzenie stabilnej polityki fiskalnej oraz mechanizmów korygujących uruchamianych w sytuacji odchylenia od przyjętych celów budżetowych. Propozycje wzmocnienia dyscypliny budżetowej są niewątpliwie działaniem we właściwym kierunku. Komisja akcentuje potrzebę pełnego przestrzegania wprowadzanych mechanizmów naprawczych, zalecając wiążące i trwałe włączenie ich do porządku krajowego. Wiarygodność powyższych mechanizmów ma być dodatkowo zapewniona dzięki niezależnym instytucjom monitorującym.