Aż 86 miliardów dolarów wydano włożono w spółki chemiczne i farmaceutyczne, dalsze 81 miliardów – w inne gałęzie przemysłu. Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), za zwiększoną aktywnością może stać także pragnienie ucieczki przed amerykańskim systemem podatkowym.
- Te przepływy wynikają nie tylko z poprawy perspektyw gospodarczych w Stanach Zjednoczonych ale także z transakcji transgranicznych, których celem jest zmniejszenie zobowiązań fiskalnych w USA – czytamy w raporcie.
OECD przytacza przykłady spółki Medtronic, która dzięki fuzji z Covidienem przeniosła się z USA do Irlandii. Wspomina także o farmaceutycznym gigancie Actavis, który po połączeniu z irlandzkim Allerganem przyjęła nazwę mniejszego partnera i przeniósł centralę na zieloną wyspę. Obecnie do połączenia z Allrganem przymierza się Pfizer, co może oznaczać kolejną wyprowadzkę z USA.
OECD zauważa także, że aż 77 proc. kapitału napłynęło do USA z Luksemburga, uważanego za jeden z rajów podatkowych.
W skali globalnej OECD odnotowała w pierwszym półroczu wzrost wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych o 13 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2014 r. – do poziomu 564 mld dol. W czołówce znalazły się takie kraje jak Wielka Brytania (40 mld dol.), Australia (24 mld dol.) i Irlandia (23 mld dol.).