Budowniczy mieszkań na fali

Niewiele brakuje, by spółki notowane na GPW i Catalyst w tym roku sprzedały więcej mieszkań niż w 2015 r.

Aktualizacja: 10.10.2016 07:40 Publikacja: 09.10.2016 19:00

Budowniczy mieszkań na fali

Foto: 123RF

Deweloperzy mieszkaniowi notowani na GPW i Catalyst po trzech kwartałach 2016 r. sprzedali łącznie 17,5 tys. lokali, czyli o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

2015 r. był dla branży rekordowy – spółki z naszej listy znalazły wówczas nabywców na 21,2 tys. lokali. Do ustanowienia nowego rekordu potrzebna jest więc sprzedaż 4 tys. mieszkań, co wydaje się do osiągnięcia, biorąc pod uwagę cele, o których informowała część przedsiębiorstw.

3 tys. do przebicia

Większość spółek odnotowała solidny, dwucyfrowy wzrost sprzedaży wobec trzech kwartałów ubiegłego roku. Niskie stopy procentowe zachęcają Polaków do zaciągania kredytów hipotecznych. Przez część klientów zakup lokum pod wynajem jest traktowany jako lokata kapitału zapewniająca lepszy zwrot, niż oferują konta bankowe.

Kilka firm odnotowało jednak dwucyfrowy spadek. To efekt braku lokali w ofercie, czy to z powodu zbyt małego banku ziemi (jak Budimex Nieruchomości), czy opóźnień z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę (Ronson, Inpro).

Liderem rankingu jest działający w Warszawie i Trójmieście Robyg. Spółka znalazła nabywców na 2,11 tys. lokali (wzrost o ponad 19 proc.) i w całym roku liczy na sprzedaż 2,6 tys. mieszkań. Robyg jest nastawiony na dalszy rozwój, w tym roku wydał ponad 136 mln zł na zakup nowych gruntów. Według wcześniejszych zapowiedzi firma w 2017 r. będzie się starała sprzedać ponad 3 tys. lokali.

Na drugim miejscu zestawienia znalazł się notowany na Catalyst Murapol. Firma działająca aż w 11 miastach sprzedała 2,04 tys. lokali, czyli o prawie 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Murapol już w tym roku zamierza znokautować konkurencję i sprzedać 3 tys. mieszkań – firma twierdzi, że to realne, ponieważ kulminacja inwestycji nastąpi w IV kwartale.

Trzecie miejsce na pudle zajął Dom Development, działający niemal wyłącznie w stolicy. Firma zwiększyła sprzedaż o ponad 18 proc., do 2,02 tys. Ambicją jest poprawienie ubiegłorocznego rekordu, co wiązałoby się ze znalezieniem nabywców na ponad 2,38 tys. lokali. Podczas niedawnego fetowania 20-lecia firma zapowiedziała, że jest gotowa sprzedać ponad 3 tys. mieszkań. Dom Development uważa, że stołeczny rynek nadal umożliwia utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu.

Mocne średniaki

Podczas gdy liderzy chcą realizować program 3 tys. plus, bardzo dużą aktywnością wykazują się średnie przedsiębiorstwa. W tym gronie wyróżnia się Atal, który w tym roku ma szansę uzyskać 46-proc. dynamikę wzrostu sprzedaży wobec 2015 r. Jeśli tendencje z września się utrzymają, spółka może sprzedać w tym roku prawie 2,4 tys. lokali.

Lepszą lub równie mocną dynamikę w tym roku pokażą Archicom, notowana na Catalyst Victoria Dom czy Vantage Development. To przykłady firm, które bardzo dobrze wykorzystują koniunkturę – i rynek kapitałowy – do skokowego wzrostu biznesu.

40-proc. dynamiki spodziewa się także Echo Investment. Co więcej, firma chce w ciągu dwóch–trzech lat dogonić czołówkę branży, kładąc nacisk na aktywność w segmencie popularnym. To wszystko przy założeniu, że duże zasoby będą wykorzystywane do budowania mieszkań na wynajem do projektu Resi 4 Rent (projekt głównego akcjonariusza), a także w segmencie popularnym.

Opinia

Edward Laufer, prezes Vantage Development

Czynników wpływających na tak duży popyt na mieszkania jest wiele. Pierwszy to bardzo korzystna sytuacja, jeśli chodzi o wysokość stóp procentowych, za czym idzie kredytowa oferta banków. Głównym ryzykiem w kontekście przyszłego roku jest sytuacja gospodarcza kraju. Ostatni komunikat Rady Polityki Pieniężnej, a także komentarze ekspertów i analityków jasno wskazują, że wzrost gospodarczy w naszym kraju hamuje. Nieznacznie, ale jednak. To oczywiście nie musi oznaczać kryzysu w sektorze nieruchomości, a np. niższe wartości, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu sprzedaży.

Budownictwo
Ghelamco wypłaciło odsetki od obligacji w terminie i pełnej kwocie. Co dalej?
Budownictwo
Efekt Glapińskiego na kursach deweloperów i scenariusz odbicia sprzedaży mieszkań
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Większość kontraktów drogowych zakończy się stratami wykonawców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem