Niepewny los polskich kopalń

W ciągu dwóch lat Polskiej Grupie Górniczej wygaśnie 19 z 24 posiadanych koncesji na wydobycie węgla, JSW – wszystkie pięć. Ich przedłużenie nie jest przesądzone – zablokować kopalnię może dziś nawet jeden człowiek.

Aktualizacja: 26.03.2018 16:53 Publikacja: 25.03.2018 21:00

Niepewny los polskich kopalń

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Za niespełna rok kończą się koncesje na wydobycie węgla dla kopalń Jankowice i Rydułtowy należących do Polskiej Grupy Górniczej oraz kopalni Budryk i Borynia-Zofiówka-Jastrzębie Ruch Jastrzębie z grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W 2020 r. wygasa kolejnych 19 koncesji PGG i trzy JSW.

PGG czeka na decyzje środowiskowe, których wydanie trwa latami – bez nich spółka nie może złożyć wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopaliny, jaką wydaje minister środowiska. Zdobycie nowych utrudniła nowelizacja ustawy prawo górnicze i geologiczne z 2012 r. Wydobycie musi być teraz zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub studium. Wiele gmin wprowadza zakazy odkształceń terenu lub zmiany poziomu wód gruntowych – to blokuje inwestycje.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Kłopotliwy ślad węglowy dla spółek giełdowych
Biznes
Dubaj światowym centrum wiz. Start-up staje się potentatem
Biznes
Przy granicy z Polską powstanie park wodny Aquapolis. Są i złe wiadomości
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?