Moc zakładu to 9,6 mln gazu rocznie. Produkowany gaz na 25 lat do przodu zakontraktowała Japonia (65 proc. wszystkich dostaw), Korea i USA. Pierwsza dostawa rozpoczną się w marcu do Japonii. Inwestycja kosztowała 3,9 mld dol. a cały projekt Sachalin II (rurociąg dostawczy, terminal, stacje pomp, wydobycie) ok. 20 mld dol.. Inwestorem jest kompania Sachalin Energy, gdzie 50 proc. plus akcja należy do Gazpromu, 27,5 proc. - Royal/Dutch Shell a 12,5 i 10 proc. japońskie spółki - Mitsui 8 Mitsubishi.
Zakład pozwoli Rosji dołączyć do głównych eksporterów skroplonego gazu. Gaz ten stanowi 7 proc. światowego rynku gazu. Teraz na rynku prym wiedzie Katar, Algieria i Hiszpania. Po 25 latach zakład przejdzie na własność Federacji Rosyjskiej.
Zdaniem rosyjskich ekspertów sachaliński zakład może być ostatnią wielką inwestycją Gazpromu w najbliższych 10 latach.- Już słyszeliśmy że podobny projekt budowy zakładu skraplania gazu na Morzu Barentsa może być odłożony przez Gazprom po 2015 roku. Nie myślę więc, że budowa rozpocznie się tam szybciej niż za 10 lat. Bardziej realny wydaje się plan budowy terminalu gazowego w Jamale - ocenił w mediach analityk Aleksander Nazarow z kompanii finansowej Metropol.[ramka]skroplony gaz ziemny - 76 proc. składa się z metanu. Ma 2 razy mniejszą objętość niż nieprzetworzony gaz ziemny. [/ramka]