Komisja Europejska przedstawiła w środę wytyczne odnośnie do znoszenia restrykcji nałożonych przez rządy państw UE na czas epidemii koronawirusa. Nieskoordynowane działania na początku doprowadziły do chaosu, w czym swój udział miała Polska: wielogodzinne kolejki ludzi i towarów na granicach, mieszkańcy państw bałtyckich bez możliwości powrotu do domu, wstrzymany eksport medycznych środków ochronnych. Komisja przyznaje, że kraje są na różnym etapie epidemii i w różnych momentach mogą decydować o znoszeniu części restrykcji. Zaleca jednak, żeby te decyzje były oparte na zbliżonych kryteriach.
Komunikacja wyprzedzająca
Przede wszystkim moment znoszenia ograniczeń musi uwzględniać sytuację epidemiologiczną, czyli zmniejszenie rozprzestrzeniania się choroby w dłuższym okresie, istnienie rezerw w systemie opieki zdrowotnej, dostępność testów. I choć wiadomo, że nie wszyscy będą podejmować decyzje w tym samym czasie, to za minimum KE uznaje konieczność poinformowania się z wyprzedzeniem o planowanych krokach i uwzględnienia opinii partnerów. Poszczególne sektory gospodarki, a także sfery życia publicznego powinny być otwierane stopniowo i nie wszystkie w tym samym czasie. Istnieje kilka modeli, które można wdrożyć, uwzględniających m.in. miejsca pracy odpowiednie do telepracy, znaczenie gospodarcze, pracę w systemie zmianowym, itp. Komisja podkreśla: należy unikać jednoczesnego powrotu wszystkich pracowników do miejsc pracy.
Czytaj także: Komisja Europejska przeznaczy 100 mld euro na walkę z bezrobociem
Państwa powinny w sposób skoordynowany znosić restrykcje na granicach wewnętrznych UE, najlepiej wtedy gdy sytuacja epidemiologiczna w regionach przygranicznych wystarczająco się zbliży. W drugim etapie należy ponownie otworzyć granice zewnętrzne, uwzględniając rozprzestrzenianie się wirusa poza UE. Równolegle do stopniowego znoszenia restrykcji państwa powinny rozwijać aplikacje umożliwiające kontrolowanie przemieszczania się ludności, z poszanowaniem zasad ochrony prywatności. Jak to zrobić – Bruksela opisuje w wydanych wytycznych. Państwa zwiększają także liczbę testów, środków ochronnych czy możliwości służby zdrowia. Ponieważ jednak jakość testów jest różna, to KE zaproponowała wspólną metodologię, zaproponowała także wzajemne informowanie się o stosowanych testach oraz stworzenie sieci laboratoriów referencyjnych w państwach członkowskich.