„Rzeczpospolita" i „Parkiet" już po raz drugi organizują forum węglowe w Katowicach. Tym razem spotykamy się 25 marca o godz. 10.30 w hotelu Qubus przy ul. Uniwersyteckiej 13 (sala turkusowa). Mamy nadzieję, że państwo, nasi Czytelnicy, również do nas dołączycie. O sektorze węgla dyskutować będą zarówno zarządzający spółkami węglowymi (m.in. p.o. prezesa Kompanii Węglowej Jacek Korski, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój, wiceprezes Bogdanki Waldemar Bernaciak, Radim Tabasek z NWR), eksperci branży (m.in. Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej czy Wojciech Magiera, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego), ich partnerzy z branży okołogórniczej (m.in. prezes Bumechu, Zygmunt Kosmała, prezes Famuru, Waldemar Łaski oraz prezes Sandvik Mining and Construction Andrzej Jagiełło), ale i ci, którzy o tej branży decydują lub kiedyś decydowali. Na forum zaproszenie przyjęła także wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska (o ile – jak powiedziała w „Rz" – nie zatrzymają jej obowiązki sejmowe) oraz były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, Janusz Steinhoff.
To będzie dobra okazja, by zadać pytanie – quo vadis górnictwo? Z jednej strony na giełdę, jak JSW 30 czerwca (tak twierdzi resort skarbu, choć związkowcy mówią zdecydowane nie), z drugiej strony w zapomnienie, gdy UE mówi, że emisyjny węgiel powinien być spychany na dalszy plan.
Tyle, że nikt nie przewidział tego, co stało się ostatnio w Japonii. Po gigantycznym trzęsieniu ziemi awarie reaktorów atomowych wzbudziły strach. Choć specjaliści uspokajają, że to nie jest drugi Czarnobyl, to już są sygnały, że trzeba zrewidować spojrzenie na energetykę. Szef Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek, przyznał, że trzeba będzie się zastanowić nad nowoczesnym wykorzystaniem paliw kopalnych. Eksperci rynku twierdzą, że po wydarzeniach w Japonii węgiel będzie drożał, a zapotrzebowanie na niego będzie rosło. Czy polskie kopalnie będą mogły na tym skorzystać? Czy węgiel wróci do łask? Spróbujemy się wspólnie nad tym zastanowić. Podobnie jak nad tym, czy Polska obejmując przewodnictwo w UE ma szansę zmienić nastawienie Brukseli do czarnego złota, jakim dla nas jest właśnie węgiel.
W drugiej części forum porozmawiamy o współpracy na linii kopalnie – producenci maszyn górniczych. Czy po kryzysie jest szansa na większe inwestycje? a przede wszystkim – czy gra jest warta świeczki, skoro kosztuje tyle ludzkich żyć? W tym roku w kopalniach węgla kamiennego zginęło już 10 górników, podczas, gdy w całym 2010 r. 15. Mamy nadzieję, że włączą się państwo do dyskusji. Do zobaczenia na Śląsku.