W piątek odrzucono poprawki mniejszości w tej sprawie i Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o grach hazardowych i niektórych innych ustaw w kształcie, który zakłady bukmacherskie krytykują. Niezadowoleni z przepisów są też przedstawiciele organizacji pokerowych. Gra w pokera poprzez sieć Internet pozostanie nielegalna.
Ustawę zakazującą hazardu w Internecie, ale dopuszczającą organizowanie zakładów wzajemnych przez sieć, posłowie przyjęli wyjątkowo zgodnie. 419 posłów było za, tylko jeden przeciw a trzech wstrzymało się od głosu.
Bukmacherzy rozczarowani
W przypadku zakładów wzajemnych uznano, że jest to tzw. hazard miękki a wynik nie zależy od np. losowania, tylko wynika ze współzawodnictwa w danej dziedzinie a grający ma o niej wiedzę.
Ustawa zakłada, że służby celne będą kontrolować organizujących gry w sieci i grających i ścigać działalność nielegalną. Będą mogły zajmować rachunki bankowe w przypadku podejrzenia przestępstwa skarbowego.
- To bardzo dobrze, że nowelizacja została uchwalona i to jeszcze w tej kadencji Sejmu. Po pierwsze, legalnie działające w Polsce firmy bukmacherskie będą mogły zgodnie z prawem oferować zakłady on-line, a amatorzy sportu – obstawiać wyniki ulubionych drużyn przez Internet u operatorów posiadających zezwolenie Ministra Finansów. Po drugie, nowelizacja poddaje działalność bukmacherów zagranicznych polskiemu prawu w zakresie, w jakim ich usługi kierowane są do klientów znajdujących się na terytorium Polski - komentuje Jan Štefanek, dyrektor generalny Fortuna zakłady bukmacherskie. Podkreśla jednak, że ustawa nie przyniesie oczekiwanych pozytywnych skutków dla tej branży. - Nie ustanowiono wystarczających rozwiązań prawnych pozwalających na skuteczną walkę z nielegalnymi bukmacherami, nie wprowadzono żadnych zmian w kwestii podatku od zakładów wzajemnych i nie uwzględniono regulacji kwestii legalnego wykorzystywania wyników rozgrywek przez firmy bukmacherskie - wylicza Štefanek.