Armia chciałaby dokupić później jeszcze 16 luf, a w przyszłości nie wyklucza złożenia zamówienia na 24 kolejne systemy.

W tym roku wojskowa część HSW zarobi na zamówieniach armii 170 mln zł. Centrum Produkcji Wojskowej HSW, które ma kontrakty MON na haubice krab, wyrzutnie langusta i ciężkie moździerze rak, w przyszłym roku osiągnie rekordowe przychody przekraczające 200 mln zł - podał Krzysztof Trofiniak prezes HSW.

Armata z HSW gotowa

W tym tygodniu zdała egzamin zbudowana w HSW armata kal. 155 mm do artyleryjskiego kraba. To licencyjny wyrób, lufę dostarczył francuski Nexter, ale cały, zbudowny już w kraju, system podczas ostrych testów zadziałał bez zarzutu - zapewnia rzecznik HSW Bartosz Kopyto.

Amunicja do krabów pochodzi na razie ze Słowacji, ale Bumar przygotowuje jej polonizację. Nasz koncern zbrojeniowy podpisał umowę licencyjną ze słowackim ZVS w Novej Dubnicy, która umożliwi produkcję w Polsce amunicji 155 mm odłamkowo-burzącej o wydłużonym zasięgu z gazogeneratorem, spełniającej wymogi NATO. W kraju wytwarzaniem amunicji zajmie się konsorcjum na czele z Zakładami Metalowymi Dezamet. - Uruchomienie produkcji uniezależni nas od importu i umożliwi eksport amunicji do krajów, które stosują sprzęt artyleryjski kal. 155 milimetrów - zapowiada Edward E. Nowak, prezes Bumaru.

Innowacje w trudnych czasach

Wojskowa HSW, która jeszcze niedawno była w poważnych tarapatach, dziś liczy na wojskowe zamówienia warte w najbliższych latach około miliarda złotych. - Rozwijamy się i mamy co robić w najbliższych latach - podsumowuje Bartosz Kopyto.

Oprócz krabów armia już zamawia mobilne wyrzutnie rakiet langusta i czeka tylko na dokończenie prac nad automatycznie ładowanym, samobieżnym ciężkim moździerzem rak, aby umieścić go na liście pilnych zakupów.

- To wyjątkowy sukces i precedens w skali całej, słabej polskiej zbrojeniówki - potwierdza Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju. Jego zdaniem o powodzeniu huty przesądzili ludzie: - W HSW nie zmarnowali pomocy państwa, w trudnych czasach załoga zgodziła się na wyrzeczenia, a konstruktorzy wykorzystali każdy grosz i nie tracili czasu - chwali Kułakowski.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Nawet w chudych latach nie przerwano w HSW prac rozwojowych, a huta, jedna z pierwszych otworzyła się na współpracę z prywatnymi innowacyjnymi spółkami, które kiedyś z trudem szukały drogi do państwowych firm obronnych. - Dziś nasi partnerzy w biznesie tacy jak ożarowski WB Electronics także zbierają owoce udanej kooperacji - mówią prezesi HSW.

Przejmą Jelcza Komponenty

Wśród wojskowych wyrobów oferowanych przez Centrum Produkcji Wojskowej HSW są pojazdy saperskie do automatycznego minowania Kroton i Baobab i adaptowane do militarnych celów ciężkie koparki i spychacze.

Huta wygrała przetarg MON i kończy opracowywanie koncepcji konstrukcyjnej wyrzutni rakietowej Homar, która ma trafiać cele lądowe na dystansie 150 - 300 km. Trwają przygotowania do budowy nowej haubicy kryl na kołowym podwoziu z fabryki Jelcz-Komponenty i z francuską armatą firmy Nexter.

„Rz" dowiedziała się, że po zaplanowanej na początek lata prywatyzacji cywilnej części HSW (trwa właśnie uzgadnianie pakietu socjalnego z chińskim inwestorem LiuGong Machinery), militarna spółka ze Stalowej Woli zdecyduje się na przejęcie fabryki ciężarówek Jelcz Komponenty. To od lat sprawdzony dostawca podwozi do systemów artyleryjskich z HSW.