GM grozi zerwaniem z Saabem

General Motors oświadczył, ze zablokuje technologie Saabowi, jeśli kupią go chińskie firmy

Publikacja: 08.11.2011 18:00

GM grozi zerwaniem z Saabem

Foto: Bloomberg

- To niefortunne oświadczenie -  stwierdziła w Sztokholmie minister  gospodarki,  Annie Loeoef.

Wcześniej amerykański koncern zapowiedział, że przestanie dzielić się  swymi technologiami z Saabem i  wstrzyma mu dostawy elementów do produkcji pojazdu sportowo-użytkowego 9-4X, jeśli jego dawną filię kupią Pang Da i Youngman. GM dodał, że będzie nadal dostarczać pewne komponenty.

Oświadczenie Amerykanów zagroziło umowie  ostatniej szansy osiągniętej w ubiegłym tygodniu przez właściciela Saaba, Swedish Automobile o sprzedaniu go Chińczykom za 100 mln euro z zapewnieniem długofalowego finansowania w wysokości  610 mln euro. Umowę będącą ostatnim etapem w długiej serii działań charyzmatycznego  Victora Mullera mających uratować szwedzką  firmę samochodowa, uznano w Szwecji za realną szansę ratunku, ale wymaga ona aprobaty kilku zainteresowanych stron: władz w Pekinie,  rządu Szwecji, szwedzkiego urzędu  długów, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i właśnie  GM.

- Kiedy dowiedzieliśmy  się o możliwym chińskim rozwiązaniu, był to dla nas moment prawdziwej radości. Ale  swym oświadczeniem Amerykanie z  GM  mówią nam „nie" temu rozwiązaniu, co jest prawdziwa łyżką dziegciu w beczce miodu. Trzeba teraz  zaczynać wszystko od początku  - stwierdziła pani minister.

Rzeczniczka Pang Da powiedziała agencji prasowej TT, że obie firmy chińskie ciężko pracują w usunięciu  przeszkody stworzonej przez GM, a minister Loeoef dodała, ze szwedzki rząd „jest  jak szwajcar otwierający  drzwi w kontaktach między chińskimi władzami i GM".

- Jednakże koniec końców to do obu stron, Saaba i Chińczyków należy zawarcie porozumienia  - podkreśliła. – Teraz zarządca komisaryczny Saaba i prywatne  strony muszą zasiąść do stołu negocjacji i znaleźć długofalowe rozwiązanie dla Saaba i jego pracowników – uważa.

Saab zatrudnia nadal 3700 ludzi, ale zapowiedział redukcję załogi o 500 w ramach umowy z Chińczykami.

Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne