Zapowiedź rządowego wsparcia na pewno ucieszy zbrojeniowy Bumar, a także inne firmy sektora obronnego. Bez państwowego lobbingu, zwykle na najwyższym szczeblu, eksport uzbrojenia nie istnieje. Głowy państw, szefowie rządów USA, Francji, Rosji to mistrzowie w forsowaniu zamówień dla swojego przemysłu zbrojeniowego podczas zagranicznych wizyt. Polskie firmy oczekują intensywniejszego wsparcia. Na targach DEFEXPO 2012 odbywających się w tym tygodniu w Indiach, rodzimych przedsiębiorców wspiera wiceminister obrony narodowej.
– Od dawna współpracujemy z różnymi ministerstwami w zakresie naszych inwestycji zagranicznych. Zakładamy, że ten poziom współpracy utrzyma się również w przyszłości – mówi Beata Karpińska z biura prasowego Orlenu.
Koncern korzysta także z możliwości uczestnictwa w zagranicznych misjach gospodarczych organizowanych przez MSZ czy resort gospodarki, oferujących możliwość rozpoznania nowych rynków i potencjalnych propozycji inwestycyjnych. Plany wspierania inwestycji polskich firm przez MSZ nie są niespodzianką. Jesienią ubiegłego roku resort przedstawił projekt przekształcenia Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w agencję promocji gospodarczej. Planowano także zredukowanie personelu wydziałów promocji handlu i inwestycji (WPHI) działających przy ambasadach w krajach unijnych. Same WPHI, związane dziś z resortem gospodarki, miały przejść pod kuratelę MSZ.
Ponadto na rynkach „egzotycznych" we wszystko to, co związane jest z „dyplomacją ekonomiczną" miał aktywnie się włączać ambasador. Kolejną zmianą miało być wsparcie agencji lokalnymi przedstawicielami, którzy mogliby zajmować miejsce polskich pracowników. Projekt MSZ wówczas upadł, po tym jak u premiera Donalda Tuska interweniował szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak.
Wspieranie przez rządy zagranicznej ekspansji krajowych firm jest na świecie powszechne. Prezydent USA Barack Obama ogłosił w lutym swój nowy plan, który ma pozwolić amerykańskim firmom lepiej konkurować za granicą. Przewiduje on głównie zwiększenie funduszy dla Export-Import Banku, czyli państwowego pożyczkodawcy wspierającego amerykański eksport.